Page 26

Téma

1

2

Nábytek

Vyrobeno z kadeRˇí Možná si myslíte, že vlasy jsou prostě od toho, aby rostly na hlavě. Ani náhodou. Mají spoustu dalších využití.

26

Lidské vlasy jsou pevnější a odolnější než umělá vlákna. Bývalý kadeřník Ronald Thompson už se nemohl dívat na to, jak se tak úžasným materiálem plýtvá, a začal z něj vyrábět židle a křesla.

Šperky Výroba šperků z lidských vlasů byla populární v 19. století ve Švédsku (v zimě tam není moc co na práci). Nejzručnější umělkyně se vydávaly na cesty, prodávaly své výrobky a učily tohle mírně

bizarní řemeslo po celé Evropě. V polovině 19. století se vlasové šperky tak rozmohly, že každé jaro obcházeli vesnické trhy obchodníci s vlasy a přemlouvali mladé slečny, aby se nechaly za úplatu ostříhat.

Tkané výrobky Tkaní z vlasů bylo populární v USA za občanské války. Začalo to tím, že si vojáci odcházející do bitvy s sebou brali kadeř vlasů své dámy a nechali na oplátku pramen vlasů u ní nebo u své rodiny. Když se syn z války nevrátil, nechala rodina vyrobit z jeho

vlasů brož, prsten nebo nechala utkat obrázek. Postupem doby se tkaní z vlasů rozmohlo a vznikaly z nich celé tapisérie a čajové soupravy.

Solární panel V roce 2009 vymyslel devatenáctiletý nepálský génius Milan Karki solární panel, ve kterém drahý silikon nahradil lidskými vlasy. Barvivo ve vlasech je totiž světlocitlivé a funguje za určitých podmínek jako vodič.

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.