Page 24

Téma

1 1

2

VLASY JAKO ZNACˇ KA dávno Vlasatci v deˇjinách Biblický kulturista Samson měl ve vlasech ukrytou sílu. Hinduistického boha Šivu popisují pověsti jako nemytého chlapa s dlouhými zacuchanými vlasy, ze kterých při jeho nejdelší meditaci v Himálaji vytryskl pramen posvátné řeky Gangy. Po jeho vzoru se indičtí vládci připravovali na korunovaci rokem poustevnického života, během kterého se nemyli a nestříhali si vlasy. Ortodoxní Židé si nechávají růst vlasy kolem uší kvůli výkladu citátu ze Starého zákona, který

24

zakazuje holit si „rohy hlavy“. Jedno z vysvětlení tvrdí, že dlouhé kudrny oddělují přední polovinu mozku (sídlo rozumu) od zadní (která řídí tělesné funkce). Vyholené temeno, tzv. tonzura křesťanských mnichů, prý pochází až od svatého Petra. Věncem kolem hlavy napodobovali Kristovu trnovou korunu. Povinná tonzura byla zrušena v roce 1972, ale dlouhá léta hrála významnou roli v církevní hierarchii – novicům vyholovali kroužek o velikosti hostie, papež ji měl přes celou hlavu.

1965 Hipísácká mánicˇka V padesátých letech bylo nemyslitelné, že by pán nosil na hlavě něco jiného než řádně naolejovanou pěšinku. Když se v bujarých šedesátých letech proti konvencím vzbouřila hippies generace, nemohli dát svůj postoj najevo jinak než dlouhou nestříhanou hřívou.

1972 Afro Sly Stone byl společně s Jimi Hendrixem první černý muzikant se statusem superhvězdy, který se na rozdíl od svých kolegů nesnažil vypadat jako běloch. James Brown sice zpíval o tom, že je Black and Proud, už o rok dříve, ale teprve když vylezl Sly Stone ve čtyři ráno na pódium ve Woodstocku s natupírovanou afrohřívou, bylo rozhodnuto, co bude generace bojovníků za práva Afroameričanů nosit na hlavě.

1. Bob Marley Vlasy si přestal stříhat v roce 1966, kdy se dal k rastafariánům. Dredy mu začaly být vidět v roce 1973.

2. Albert Einstein Legendární roští na hlavě Alberta Einsteina je ve skutečnosti pouhou absencí jakéhokoliv účesu vůbec.

3. Elvis Presley Jeho účesu se říká „kachní prdelka“. Kupodivu ho nevymyslel sám Král, ale filadelfský holič Joe Cirello v roce 1940.

2005 Beckhamovo cˇíro Když zázračný fotbalista a ztělesnění panáčka Kena v jedné osobě vyběhl v roce 2005 na trávník s načesaným čírem, odstartoval tím novou éru pánského kadeřnictví. Jistě – takoví Europe, David Bowie nebo Ruud Gullit razili radikální frizury už dávno před ním. Až Davidův sex-appeal ale dokázal do kadeřnických křesel dotlačit hordy chlapáckých fotbalových fanoušků a přesvědčit je, že melír není sprosté slovo.

2008 Amy hnízdo Amy Winehouseovou lze jen výjimečně spatřit bez jejího vosího hnízda, které podle vlastních slov dokáže vytáhnout až do výšky 20 cm. Vzhledem k masovému napodobování jejího stylu se zdá, že si potetovaná zpěvačka nemohla vybrat líp.

<

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you