Page 20

Zoom

CESTOVÁNÍ V ÚTROBÁCH Jiných zákroků, které nehledí na pohlaví, je spousta. Ať už jde o strhávání neboli ablaci nehtu, která se sice provádí v lokální anestezii, ale každý převaz vám ubere několik let života, nebo tahání vody z kolena či loktu, propichování ušního bubínku při zánětu středního ucha (a nemyslete si, že jde výhradně o dětskou nemoc) nebo tolik obávanou kolonoskopii. Pro ty, kteří ještě nevědí, v čem tato obávaná technika spočívá, je třeba říci: buďte rádi a zdravě se stravujte! Jakmile si totiž vypěstujete problémy se zažíváním a trávením a nebudete mít tolik štěstí, aby se jejich příčina hned odhalila, můžete počítat s tím, že kolonoskopii poznáte na vlastní vnitřnosti. Před samotným zákrokem se budete muset předávkovat projímadlem a následně nejspíš strávit několik hodin na toaletě. To by ještě šlo. Dál vás bude čekat vyšetření střev ohebnou sondou. Neboli do zadku vám lékař strčí hadičku s kamerou na konci a s pomocí CO2, kterým vám naplní a nafoukne střeva, se s ní prodere až na jejich druhý konec. Pokud neuvidí nic evidentního, prostrčí tou hadičkou ještě kleštičky a odebere si ve střevě vzorek tkáně. Do toho vám břicho bude světélkovat tak, jak sonda cestuje jeho obsahem a celé to ukončíte masivním vypuštěním onoho nadbytečného plynu. Dobré, že? Opačnou variantou tohoto procesu je gastroskopie, kde do vás tu sondu zase strčí hltanem a vyšetřují žaludek. Pokud trpíte neovladatelným dávícím reflexem a nebyli byste schopni hadičku polknout, zasune vám ji lékař do nosu. Problém nastane ve chvíli, kdy se pan doktor netrefí a šoupne vám to do hrtanu neboli dýchací trubice. Pak to není sranda, ale dochází prý k tomu velmi velmi výjimečně.

3

Top ~

°

OSINA V ZADKU To nejlepší si samozřejmě necháváme na konec. Nejde tu ani tak o bolest, jako spíš o intimitu. A sice o vyměšování. Medicínsky defekaci. Pokud opravdu trpíte závažnou poruchou této funkce lidského těla, asi vás už nic nepřekvapí. Ani vyšetřovací metody. Mezi ně

20

patří defekografické vyšetření. Jeho cílem je ozřejmit případné mechanické chyby, které při kakání děláte. V první řadě se musíte dostavit s prázdnými střevy. U lékaře je vám do konečníku nacpána kašovitá kontrastní hmota, tenké střevo zaplní kontrastní tekutina (tu vypijete), následuje pár rentgenových snímků v různých polohách a nakonec vás lékař a sestra usadí na suchý záchod a pozorují proces vašeho vyprazdňování. Nádhera. Další metodou toho ožehavého oboru je tzv. Transit time. NEJTRAPNĚJŠÍ Ten pomáhá lékaři určit čas, který VYŠETŘENÍ potřebujete ke zpracování a vyloučení potravy. Celé to spočívá v tom, že musíte spolknout několik Endorektální kontrastních RTG značek. Po dobu sonografie následných 24 hodin se pak snímkoProbíhá v pozici na čtyřech váním sleduje jejich cesta ve vašem se zadkem vystrčeným zažívacím ústrojí. Podle oficiálních na lékaře, který vám do řitního informací byste tyto svědky vašeho otvoru strčí kovovou trubici. trávení měli vyloučit do 4 dnů. Nestačí vám to? Jedeme dál. Endorektální sonografie je vyšetření Defekografické svěračů. Krvácíte-li z konečníku, vyšetření umožňuje lékaři zjistit, jestli se jedná U lékaře je vám do konečníku o „pouhý“ hemoroid nebo nádorové nacpána kašovitá kontrastní onemocnění. Napřed dostanete hmota, tenké střevo zaplní klystýr a poté přijde na řadu samotné kontrastní tekutina. vyšetření. Probíhá v pozici na čtyřech se zadkem vystrčeným na lékaře, který vám do řitního otvoru strčí EMG zaměřené kovovou trubici. Tou prozkoumá, co na funkci svěračů může, a nechá vás jít. A pokud náhoJehličkami vám napíchají dou zavítáte na toto vyšetření do stejřitní otvor a za pomoci ného zařízení jako jedna nejmenovýbojů sledují, jakým vaná paní, bude to ještě o něco větší způsobem pracuje. A to už trapas. Vyšetřovat vás totiž bude může být pěkně nepříjemné. lékař, co má velmi nahluchlou sestru a jeho popis toho, co ve vaší zadnici vidí, uslyší celá nemocnice. No, a pak je tu nám už známé EMG vyšetření, tentokrát zaměřené výlučně na funkci svěračů. V praxi to znamená, že vám jehličkami napíchají řitní otvor a za pomoci výbojů sledují, jakým způsobem pracuje. A to už může být pěkně nepříjemné nejen díky našim středoevropským kulturním stereotypům, ale i s ohledem na fakt, že pokud někomu po EMG ochrnula na půl roku končetina, co se asi může stát.

<

ČiliChili | 05 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.