Page 19

P

ánové a dámy v bílých pláštích někdy totiž způsobují nejen bolest, ale řekněme i další dost nepříjemné pocity. V lepším případě pacientovy rozpaky. Ke všemu neustále mluví latinsky, takže normální smrtelník ví prd, zda-li ho po odchodu z ordinace čeká kremace, nebo světlé zítřky. Které z těch všech –stopií, –stomií a –grafií mají nejhrůznější průběh? Začněme u zubů. Stomatologie je ze všech oblastí medicíny asi nejvyhlášenější maso. Bodejť by ne, když v době boomu lokálních anestezií stále mnohé dámy přirovnávají trhání osmiček k porodu. Zuby moudrosti jsou známé svou velkou houževnatostí a kutá-li vám někdo dlátem do dásní, jde injekce neinjekce o životní zážitek. Z dalších oblíbených stomatologických výkonů jmenujme odstranění zubní pulpy neboli trhání nervu a následné čištění zubních kanálků. Úskalím těchto zákroků je totiž fakt, že pokud je zánět již hodně rozšířen i na okolní tkáň, lékař vám možná nebude chtít anestezii podat vůbec. Jak potvrdila celá řada pacientů, prý by to „bylo stejně jedno.“ Pravdou ovšem je, že máte-li to „štěstí“ a disponujete pouze velmi hlubokým kazem bez zánětu, pak asi na endodencii ( jak se tato část stomatologie nazývá) budete vzpomínat celkem bez negativních emocí. Existují také mnohé výkony, u kterých se pacienti nemohou jednoznačně shodnout, jsou-li bolestivé, či nikoliv. Například taková punkce dutin. Jehlu, která vypadá jako injekce pro koně, vám lékař vrazí do nosu, prorazí s ní kostní přepážku mezi dutinami a vycucne tam nahromaděný sajrajt. Jedni tvrdí, že pohoda, druzí, že děs. Nebo třeba tzv. ElektroMyoGrafie čili EMG. Tohle vyšetření vás může potkat, máte-li problémy s pohybovým systémem a jeho inervací. V čem to spočívá? Na postižené místo vám lékař umístí buď diody, nebo tenké jehličky a (zjednodušeně řečeno) do vás pouští elektrický proud. Přístroj nazývaný elektromyograf pak snímá rychlost, s jakou vaše tělo, respektive konkrétní # sval na elektrické impulzy reaguje. Zní to hrozně? Jsou lidé, kteří jakoukoliv bolest při tomto vyšetření důrazně popírají

a zároveň jsou i tací, kteří se dušují, že nic horšího nikdy nezažili. „Připadala jsem si jako Mengeleho pokusný králík,“ shrnula své zážitky jedna pacientka z druhé skupiny. A aby toho nebylo málo, najdou se i pacienti, kteří údajně po vyšetření dočasně ochrnuli na některou ze svých končetin, několik měsíců trpěli křečemi či necitlivostí různých částí těla.

5

Top ~ °

… –

ČiliChili | 05 | 2011 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

HOLKY VS. KLUCI Stejná situace panuje i v případě výkonu zvaného hysterosalpingografie, což je jedna z metod, kterou se zjišťuje průchodnost vejcovodů. Vejcovody a děloha se při ní přes vaginu naplňují kontrastní látkou a na rentgenu se poté sleduje, jak to tam proudí, či neproudí. Některé z žen, které ji podstoupily, tvrdí, že jde o nesnesitelnou bolest, jiné mluví jen o trochu nepříjemných pocitech. Známe i ženu, která to popsala jako „největší možnou prasárnu a mininterupci při vědomí“. NEJBOLESTIVĚJŠÍCH Mezi velmi nepříjemné přístroje DRSŇÁREN patří známý mamograf. Aby bylo možno prsní tkáň co nejlépe Zuby moudrosti vyšetřit, musí se prso co nejvíc Injekce neinjekce, jde rozplácnout. Nacpe se tedy mezi dvě desky a ty se stlačí směrem o životní zážitek. k sobě v podstatě, co to jde. Může vám to samozřejmě zachránit život, Hysterosalpingoale bolí to jako čert. grafie I když jste muž a podle všeho „Mininterupce při vědomí.“ nemáte ňadra ani vejcovody, nejásejte. Také pro vás si najdou lékaři pěkné libůstky. Třeba Punkce dutin cytoskopii. Pokud u vás exisJehlu, která vypadá jako tuje podezření na onemocnění močového měchýře, nejspíš vás injekce pro koně, vám lékař nemine. V podstatě jde o to, že se vrazí do nosu. vám močovou trubicí do měchýře zasune trubička s malou kamerou, Mamograf kterou si lékař váš orgán zevnitř Prso se nacpe mezi prohlédne. No a díky delší močové trubici u mužů a také přítomnosti dvě desky a ty se stlačí prostaty je tento úkol daleko větší směrem k sobě. hrozbou právě pro silnější pohlaví. V případě, že je vaše nebohá Cytoskopie trubice někde užší než lékařova V případě, že je vaše zbraň, si můžete užít celkem muka. Navíc, a to se týká jak dam, tak nebohá trubice užší než lékapánů, několik prvních močení řova zbraň, si můžete užít celpo zákroku si zcela určitě budete kem muka. pamatovat ještě dlouho.

>

19

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.

2011 | 05 | Čilichili: Řekni to vlasama  

Vlasy jsou nejúčinější prostředek, jak vyjádřit svůj postoj.