Page 65

Existuje nějaká česká škola rozhlasové dramaturgie? V Česku se za jakousi učebnici rozhlasové dramaturgie považuje knížka Josefa Vlčka. Pan Vlček je hudební publicista, který byl při sestavování hudebního programu mnoha komerčních stanic. Dalo by se říct, že je odpovědný za to, jak zní velká část celoplošných rádií. Co se v ní píše? Dostal jsem ji do ruky, když jsem na rádiu začínal. Prolistoval jsem ji a řekl jsem si, že tudy ne. Že se spíš budu řídit nějakým citem a svědomím v kombinaci se snahou o co největší nadhled. V podstatě vychází ze dvou předpokladů. Zaprvé: co lidi neznají, to se jim nelíbí. Zadruhé: lidem se má hrát pouze to, co se jim líbí. Jinými slovy – hrajme pořád totéž. Nechci obsah knihy nijak převracet a bagatelizovat, jen vím, že neustálé těžení z nostalgie nás nikam neposune. Ale v podstatě máte pravdu. Výsledkem téhle filozofie je recyklace a nostalgie po normalizačním popu. K novinkám se přistupuje neskutečně opatrně a zařazují se, až si je dovolí nasadit třeba Evropa 2. Abych se přiznal, tak komerční rádia moc nesleduji – i když bych asi měl – protože ta scéna je na můj vkus neskutečně bizarní.

RADIO WAVE Stanice Českého rozhlasu, určená mladým. Radio Wave je dnes už šířené pouze přes internet, digitálně a přes kabelové televize. Stanice se proslavila několika kauzami, např. jako cíl nesmyslného obvinění z propagace fašismu po odvysílání antifašistické písně Swastika Eyes od skupiny Primal Scream. Obviněním se ztrapnila Rada Českého rozhlasu.

Jak tedy funguje hudební dramaturg v praxi? Program stanice se sestavuje v počítači. V softwaru se nejdřív nastaví rozvržení dne, zadají se časy živých vstupů, reportáží, zpráv a podobně. Program si potom sám vyplní prostor mezi těmito bloky písničkami z databáze, ve které je každá skladba zařazena podle různých charakteristik: hit, novinka, starší věc a podobně. Pro dramaturga komerčního rádia to tím, zdá se, končí. Pro mě práce začíná, protože výstup z počítače dál upravuji. Je nějaká nejobvyklejší struktura hodiny vysílání? Nejobvyklejší schéma je asi hit na začátku, po něm nějaká relativně nová věc, kterou už ale posluchači znají, potom živý vstup a novinka. Po ní se dává buď písnička, která se k novince hodí tematicky, nebo navazuje další program. Kdo rozhoduje o tom, které skladby se nasadí jako novinky? Běžná praxe je, že se každá skladba testuje. Každá stanice to má trochu jinak, ale v podstatě jde ČiliChili | 04 | 2011

65

cilichili.cz | facebook.com/cilichili

64_66_Kultura_rozhovor_04_11.indd 65

24.3.11 15:32

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.