Page 53

Bojíte se otevřít sardinky, aby na vás nevyskočil husita

Inu, vzdálenou historii lze nahlížet různými úhly pohledu a vy si klidně vyberte ten svůj. Jedno je ale jisté: jestli byli tehdy obyvatelé Tábora podle některých zemskými škůdci, dnes tomu tak už v žádném případě není. Vydáte-li se tedy s námi tento měsíc navštívit Táborsko, nebudete litovat. Zajímavých turistických cílů je tu fůra. „Prožil jsem tady půlku života“, řekl mi hovorný dědula s bílým strništěm na bradě, kterého jsem se zeptal na cestu. „Leccos se tady za poslední roky změnilo. Je tu víc turistů, všechno se opravuje…“ Měl na sobě starou vojenskou „bundokošili“ ještě se znakem ČSLA. Jak z něho pak vypadlo, sloužil v místních kasárnách a teď je podplukovník ve výslužbě. A nositelem husitských revolučních a vojenských tradic se cítil tak trochu stále: „Však bychom ty Amíky hnali! Jako za husitů!“ Cestu mi ale poradil dobře. Okruh po historických památkách města mi zabral velkou část dne – většina z nich vznikla již dávno po husitských bouřích – a jsou velmi malebné. Husitů je tu ale stejně tolik, že se bojíte otevřít sardinky, aby na vás nějaký nevyskočil: Žižkův pomník na Žižkově náměstí, Husitské muzeum na radnici – všechny ty hřeby okované řemdihy, kropáče, cepy, napřímené kosy, sudlice a palcáty a všudypřítomné obrazy bradatých a divokých obličejů vůdců rebelie. Jestli jsou pro vás husité obdivuhodní náboženští reformátoři, nebo banda zloduchů, vám může být při návštěvě fuk. Když město a kraj kolem navštívíte, převládne ve vás pocit radostný a optimistický – vždyť je jaro, je tu hezky a vy máte super šanci. Totiž šanci zvolit si svůj úhel pohledu sami!

PRO MILENCE

Vlevo model Tábora, nahoře Kozí Hrádek, kde kázal Hus, a dole elektrická dráha Františka Křižíka, která občas přejede hus.

PRO PARTU Pěšky se vydejte po tzv. Příběnické stezce z Tábora na zříceninu kdysi rozlehlého hradu Příběnice. Krom rozvalin tam najdete fajn hospodu. Zpět se můžete vrátit přes Dobronice. Dohromady je to tak 25 km. Nebo vezměte kolo a jeďte omrknout Borkovická blata – naučnou stezku věnovanou místní těžbě rašeliny. Je to kolem dvaceti km jižně od Tábora a vrátit se můžete přes rozhlednu Hýlačka či památník E. Beneše v Sezimově Ústí. V případě nepříznivého počasí se projeďte vláčkem po elektrické dráze Františka Křižíka – první to elektrifikované dráze v Rakousku-Uhersku, vedoucí z Tábora do Bechyně. Křižík o této své chloubě kdysi řekl: „Výstavbou bechyňské dráhy chtěl jsem dokázat, že český člověk umí tolik, co jiní, a někdy i mnohem více…“ Tak si to užijte!

Poté, co v klidu vstanete z pelechu, si prohlédněte historické centrum Tábora. Je to trasa dlouhá cca 5km a je se zde opravdu na co koukat – Žižkovo náměstí, Pražskou ulici, údolní nádrž Jordán, hrad Kotnov a Bechyňskou bránu, Ctiborův mlýn, řeku Lužnici, Čelkovice, Parkány. Zajděte k překrásnému baroknímu kostelu v Klokotech, místu dávných nedělních výletů a poutí ctihodných táborských měšťanů. Chcete-li víkend strávit spíš v klidu, bez zbytečného trmácení, navštivte zdejší botanickou zahradu. Je druhá nejstarší v Čechách! V opačném případě sedněte na kolo – ve městě je několik půjčoven – a jeďte se pořádně jarně projet. V regionu je přes 400 km cyklistických tras… PRO RODINU Vezměte potomky na prohlídku tajuplného táborského podzemí. Co na tom, že jsou to jenom propojené středověké sklepy. Určitě nesmíte minout Husitské muzeum či blízkou zříceninu Kozí Hrádek, tak proslulou častými návštěvami mistra Jana. Víte, že prý malý, zavalitý a stále veselý Hus tehdy musel vyjíždět kopeček na oslíku, neboť nebyl zrovna nadšeným turistou? No vy to zkuste po svých. Jsou-li vaše ratolesti již turisticky trochu otrkané, vezměte je na lodičky – vypůjčte si je v Táboře a doplujte po Lužnici třeba až do Dobronic mrknout na zříceninu hradu. Lodě, bagáž i vás pak dovezou zaměstnanci půjčovny nazpět…

53

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you