Page 32

Sto let za opicema

32 I-NĚCO: iPody ovládly americké ulice v roce 2001 a epidemie se vzápětí rozšířila do Evropy. Tedy do  její části. U  nás začaly rašit bílé drátky lidem z  uší až někdy v  roce 2004, což je ve světě spotřební elektroniky časový rozdíl, během kterého vymírají dinosauři. A pokračuje to dodnes. Na iPhone jsme čekali rok, iPad k nám dorazil až po osmi měsících. Na  otevření iTunes čekáme dodnes. Applové to svádí na  fakt, že neplatíme eurem, ale ve  skutečnosti pro ně prostě nejsme dost lukrativní trh. Pokud jde o  elektroniku a  počítače, nejde jenom o Apple. Stejně zpoždění jsme byli v  rozšíření Facebooku, platebních karet a vlastně i internetu jako takového.

před pěti lety. Nejsmutnější je, že nedokážeme smysluplně podchytit ani věc natolik nám vlastní, jako je nostalgie po 80. letech, která od nás vlastně nikdy nezmizela. Ve světě ji valí Lady Gaga, Duck Sauce a Jessie J., respektive jejich vypráskaní producenti, kteří dokázali seškrábat blyštivý amalgám osmdesátek a přetavit ho do chytlavých a profivypiplaných písniček. U nás stačí, když se partička celebritích potomků obleče do tepláků.

PROGRESIVNÍ HUDEBNÍ TRENDY: Mashup, elektroswing, breakfunk, dubstep a další progresivní výkřiky hudebního byznysu nás minuly docela. Po pravdě řečeno není divu. Představa mashupu Ewy Farné s  Chinaski je přímo děsivá. Fanoušci alternativních tanečních scén si vystačí s upirátěnými mp3kami a občas si zablbnou na koncertech muzikantů, kteří si svých patnáct minut slávy odbyli

doplněný o tričko s blyštivým nápisem a odpruženými najkami kraluje diskotékám ve velkém stylu.

<

NÍZKOENERGETICKÉ STAVITELSTVÍ: Domy s nízkou spotřebou energií se ve  světě staví už od  70. let, kdy u  nás frčela doba vrcholného břízolitu. Dnes se u nás ročně postaví cca 18 000 domů. Nízkoenergetických je z  tohoto množství údajně jen několik set a celkově se ve srovnání s  novými domy v  Německu či Rakousku v českých novostavbách spotřebuje dvakrát až třikrát více tepla.

„Prvních pět let byly bio potraviny povaVLASY NA BECKHAMA: Ken Fotbaližovány za výmysta vyběhl na trávník s  namelírovaným sl ekoteroristů, kohoutem na  hlavě v  roce 2002. Nosit něco takového na hlavě se dnes už za hrajako vegetarinicemi Rozvadova považuje za společenánství” skou sebevraždu. Ne tak u nás, kde bekhem,

B I O P OT R A VINY: V Evropě platí EU regulace ekologického zemědělství už skoro dvacet let a potraviny přímo od pěstitelů si tam můžete nakoupit už od  dob, kdy nějaký génius vynalezl trh. U nás se potraviny mohly certifikovat razítkem ekologického zemědělství teoreticky už od  roku 1993, ale v  praxi se s  tím začalo až o dvanáct let později, kdy do biobyznysu naskočily nezávislé kontrolní organizace Biokont a ABCert a vyrušily tak zemědělskoministerskou agenturu KEZ ze spokojené dřímoty. Prvních pár let navíc byly biopotraviny považovány za výmysl ekoteroristů, podobně jako vegetariánství nebo blokáda Temelína. V supermarketech se začaly objevovat až kolem roku 2007. Dnes je to s nimi lepší, ale v konkurenci zlevněného gothajského salámu s jemně namletými pařátky pořád hrají druhé housle.

Téma

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.