Page 21

ČiliChili | 04 | 2011

cilichili.cz | facebook.com/cilichili

21

>

OUTLET ČESKO Ale ono zdaleka nejde jen o „levnou“ konfekci. Loňské zboží známých firem, které by se v americkém outletu prodalo za 10 % původní ceny, se v Česku a dalších republikách prodá se 150% přirážkou. I když podle průzkumu agentury Mather Češi už naštěstí přestali chodit ve značkových teplákových soupravách i na vlastní svatbu a do divadla, stále se jejich vnímání „luxusní značky“ dost liší od reality. Adorujeme značky, které jsou ve světě běžnou či střední konfekcí, a proto nám je obchodníci prodávají několikanásobně dráž (Lacoste, Hugo Boss, Replay atd.). Za klasické polo tričko Tommy Hilfiger zaplatí Američan 35 dolarů, tj. asi 650 Kč.

PRODÁM ODPADKY, ZN. DRAZE! V podstatě se ale retězcům nelze divit. Jejich zboží je už tak levné, že provozovat outlet s ním se prostě nevyplatí, a než zařizovat a platit ekologickou likvidaci, šup s ním třeba do Česka. Něco na tom ještě vydělají a likvidovat si to pak budou spotřebitelé sami. V podstatě na stejném principu fungují i naše sekáče. Všechny ty „exkluzivní britské“ a „výběrové švýcarské“ podniky, kde rádi nakupují nejen šetrnější povahy. Zboží, které tu prodávají, pochází většinou ze skladů zahraničních charitativních organizací. Těm je zdarma věnovali občané provádějící pravidelnou čistku svého šatníku. Charita nashromážděné oblečení prodá po pytlích na kila obchodníkům a za utržené peníze se věnuje svým bohulibým aktivitám. Obchodníci pak pytle s oděvy dopraví do Česka (nebo jinam) a tady je s větší či menší (ale spíš větší) přirážkou prodávají dál. A Češi, kteří nejsou zvyklí na západní slevy (3–10 eur) v normálních obchodech, po nich s povděkem skáčou. Právně je tedy vše v pořádku. Faktem je ale také to, že až se i z tohoto oblečení stanou odpadky, bude se to řešit zase u nás.

Oděvní řetězce by měly bez nadsázky děkovat bohu za existenci zemí, kde „víc pruhů znamená víc Adidas“. Tohle zboží, které na západ od našich hranic už téměř nikdo nechce, u nás zaplní výlohy a regály obchodů na hlavních třídách a v obchodních centrech, kde se za „aktuální“ ceny prodává jako „aktuální“ kolekce. Aby to nebylo tak okaté, omezené množství zboží ze skutečně aktuálních kolekcí se pro východní trh prostě promíchá se svršky loňskými a jede se dál. Což vysvětluje otázky českých módních bloggerů, proč prodává jejich oblíbený obchod z Itálie apod. v Česku tak divné zboží. Pro mnohé z nich je pak skutečným šokem, když svetřík, který v Německu loni koupili ve výprodeji za 5 eur, uvidí letos prodávat v Praze za 500 Kč (zkušenost z obchodu Tally Weil) nebo sako zakoupené loni ve Francii za 3 eura letos v Praze za 899 Kč (obchod H&M).

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you