Page 17

Nechceme v žádném případě tvrdit, že všechno, co jíme, by mělo na písknutí samo přiběhnout. Ani že jediné správné recepty jsou ty eskymácké, začínající slovy: vezměte kus žraloka a zahrabte ho na týden do hlíny. Existuje samozřejmě spousta věcí, které jsou čerstvé nejlepší. Jen je potřeba si dávat pozor na chytráky, kteří používají nálepku „zaručeně čerstvé“ jako záminku pořádně napálit cenu. Od takových je potřeba hezky zčerstva utéct.

5

3

CHLEBA Podle průzkumu Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů považujeme čerstvost chleba za jeho zdaleka nejdůležitější vlastnost – hlasovalo pro ni 53 % dotázaných, až na druhém místě se ocitla chuť s 28 %. Ve všech kuchařkách, které se zabývají přípravou chleba, se ale dočtete, že upečený bochník se má nechat vychladnout a zabalený do utěrky rozležet do druhého dne. Potvrzuje to i předseda svazu pekařů Jaromír Dřízal, který rovněž upozorňuje na to, že dobře upečený chleba nepřipomíná rozměklou buchtu, ale je křupavý a při poklepání na spodní kůrku má „zazvonit“.

ČiliChili | 04 | 2011 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

6

4

VÍNO U vína je to s mýty o mládí a stáří naopak. Zblblí pověstmi o milionech utracených za stoleté lahve lovíme z regálu v supermarketu lahev s nejstarším datem na etiketě. Pro léta ležení v pavučinách jsou ale vhodná jen opravdu kvalitní, speciálně šlechtěná, vybíraná a taky patřičně drahá vína. Jestli si chcete koupit lahvinku za sto pade, tak uděláte lépe, když sáhnete po mladém víně a necháte ho před pitím hezky vydýchat. ZELENINA Tady platí přibližně to samé, co u ovoce. Ideální je kupovat čerstvou sezonní zeleninu od farmáře na trhu. V zimě klidně zalovte v mrazáku. Zajímavý případ jsou saláty. Jestli považujete polníček v pytlíku za zvrhlost, tak vězte, že vám dá daleko víc než ovadlá hlávka pět dnů skladovaná v lednici. Při balení se používají pouze nejkvalitnější části rostliny a vymakané technologie zajišťují, že si zachovají původní chuť a křupavost.

OVOCE Čerstvé ovoce v únoru patří do pohádky o dvanácti měsíčkách, a ne na stůl. Možná se to zdá divné, ale mražené a konzervované ovoce vám v zimě dodá víc vitaminů než čerstvé a bude i líp chutnat. Ovoce ve sklenicích nebo plechovkách bylo totiž konzervováno v době, kdy dozrálo přirozenou cestou, a nevyháněli ho urychlovači pod umělým osvětlením. Při zavařování a konzervování se navíc nemusejí používat žádné konzervanty, éčka ani jiné hnusárny. Ovoce se prostě nacpe do sklenic nebo plechovek a zavaří nebo zamrazí – tak jako to dělaly naše prababičky. A jestli chcete namítnout, že se při vysokých teplotách ničí vitaminy, tak nejvíc vitaminu C se ničí při styku s kyslíkem. V konzervách je ho habakuk.

17

2011 | 04 | Čilichili: Popelnice Evropy  

Značkové obchody u nás vypadají jako sekáče a jíme igelity vydávané za klobásy.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you