Page 32

Téma o trendy, designér by si měl s klientem hlavně rozumět. Výsledek pak taky nemusí být vůbec v souladu s nějakými trendy, ale podle mě by se v interiéru mělo klientům především dobře a pohodlně bydlet. Jsou návrháři, kteří dělají věci hlavně kvůli estetice, ale funkčnost už neřeší? Krásné křeslo, na kterém se nedá sedět? Postel, na které se nedá spát? Váza na květiny, do které se nedá nalít voda, nádobí, na které nelze servírovat? Slovo design se často používá tak, že nemá ani smysl. Pro mě je design navrhování. Pokud někdo dělá vázu, do které se nedá nalít voda, chápu to více jako výtvarné umění a sochu. Takové věci patří do  galerie, a  ne do  obchodů s designem. Designér takové věci dělá jen pro svoje zviditelnění. Vystavuje je. Stejné je to s architekturou, ta se taky často posouvá díky domům, kde se často nedá bydlet, ale jsou nádherné výtvarně.

studiích. Ti většinou projdou firemním školením, Kde se všichni ti designéři vzali? Dřív to nebýkde se naučí pracovat s určivalo... Dřív interiéry navrhovali architekti, kteří tou značkou a design nevnímají stavěli domy. Interiérový design jako obor v širším kontextu, navíc se nevyznají bez vzdělání v  technických oborech ve výrobě. Jsou to obchodníci, ne desigarchitektury je mladý. Jsou designéři, néři. Designér, pokud navrhuje interiéry, kteří se specializují pouze na soumusí rozumět ergonomii, ale i truhlařině. kromé interiéry, na  hotely, nebo na  veřejné interiéry. Dají se lidé podle stylu bydlení nějak zaškaNěkdy si říkají designéři tulkovat? Dají se rozdělit na ty, co jim to je jedno, i lidé, kteří pracují v koupel- a ty, co se zajímají. Velmi poučné je sledovat pořad nových nebo kuchyňských Prostřeno! na Primě. To je výlet do bydlení běžných lidí, které se strašně liší od  vystajlovaných fotek z časopisů. A přitom tihle lidé si ty časáky taky kupují. Designér je navíc taky někdy psycholog, jelikož až při osobní konzultaci se zjistí, že manžel chce modrou Váza Bamboo Jana Čtvrtníka, kuchyni a manželka modrou nenávidí. Otázka je, kdo navržená pro Moser zvítězí. Zda manžel, který kuchyň platí, nebo ona, která v ní každý den vaří.

Čajový set designéra Jana Čtvrtníka se dostal i do sortimentu obchodních domů IKEA.

POKUD NĚKDO DĚLÁ VÁZU, DO KTERÉ SE NEDÁ NALÍT VODA, CHÁPU TO SPÍŠ JAKO VÝTVARNÉ UMĚNÍ NEŽ DESIGN

Co říkáte na už pár let trvající ikeamánii. Proč se lidem jejich věci tolik líbí? A oceňují ji i bytový designéři? Ikea je podle mě dobrá volba. Ta značka má za sebou vývoj. Filozofii, která funguje, firma ji dodržuje, pevně se drží svých zásad, a proto je respektovaná. Jsou tam designéři, kteří navrhují praktické věci, které dobře vypadají. Je to dané taky tím, že firma je ze severu. Severský design je jednoduchý a  nadčasový, proto ho mají také lidé rádi. Ale Ikea je rozšířená i kvůli ceně. Pokud si mám zvolit levný nábytek, půjdu tam. Poměr kvality a ceny nebude nijak závratný, ale nábytku z Ikey věřím víc než jinému levnému, co se sem dostává hlavně z Polska. Má taky polské tvary, které nepovažuji za žádný design. Nemá pro mě hodnotu. Na věci z Ikey se osobně můžu dívat a samozřejmě tam taky nakupuji s klienty. Ikea je promyšlený organismus, který jako celek perfektně funguje.

<

32

2011 | 03 | Čilichili: Ukaž mi svůj pelíšek  

Jak to vypadá u vás doma, tak to vypadá i ve vaší hlavě.

2011 | 03 | Čilichili: Ukaž mi svůj pelíšek  

Jak to vypadá u vás doma, tak to vypadá i ve vaší hlavě.