Page 31

Téma

Máte za sebou několik kousků bytového funkčního designu pro slabozraké a nevidomé. Do toho zvládáte návrhy osvětlení. Každý návrhář zkouší od všeho kousek? Na vysoké jsem dělala svítidla. K nábytku jsem se dostala až přes architekta Tomáše Vícha, s kterým jsem navrhovala interiéry do vil, které zase navrhoval on. Zůstala mi z toho filozofie, že interiér je pro pohodu a rodinný život, ne jen na dívání. Pak jsem jako diplomku udělala kuchyni pro vozíčkáře, a tak jsem se dostala k jinému pohledu na nábytek. Nábytek, který musí fungovat jinak, nemá žádnou logiku. Teď jsem dodělala druhou kuchyni pro nácvik sebeobsluhy slabozrakých a nevidomých. Je to o kontrastech a správném osvětlení.

Cvičná kuchyň pro slepce a slabozraké od Veroniky Loušové

Potřebuje mít slepý člověk designovou kuchyni? dno tmavé, aby se slaboOcení její estetiku? Design má mnoho významů. zraký lépe orientoval, pokud Design pro slabozraké v kuchyni chápu jako tam má například bílé talíře. To navrhování funkční záležitosti. Design tady samé platí u dřezu. Většina předpomáhá, protože prostě dobře navrmětů v kuchyni je bílá nebo stříbrná. žená kuchyň pomáhá. Moje kuchyně Takže navrhnu tmavý dřez, aby člověk jsou navržené tak, aby barvy s poruchou zraku lépe rozeznal předměty, fungovaly kontrastně. Uvedu které v něm má, a tak můžu pokračovat. Design příklad. Dno zásuvky je věttady pro mě znamená slovo navrhovat věci, které šinou bílé. Tady stačí mít pomohou v lepší orientaci. Člověk se pak v kuchyni pohybuje mnohem sebejistěji. Kontrast musí být ve cvičné kuchyni takový, aby fungoval jak v celku, tedy orientaci v základních tvarech, tak v detailu. Ve světě se hodně mluví o designu for all, tedy designu pro všechny. Bohužel u nás tohle téma neletí. Přesto se ho snažím přes Czechdesign často propagovat. Je to design, který neomezuje a je pro většinu skupin. Třeba obal na potraviny, který otevřu já i člověk s problémem rukou. A nemusí to být nutně postižený člověk. Stačí, když je starý. Design přístupný všem. Tedy předmět, který neklade bariéry, ale je dělaný tak, aby ho mohl používat velký, malý, tlustý i postižený.

Židle z projektu Ikeana, ve kterém bere Maxim Velčovský Ikeu jako zdroj polotovarů pro docela nové tvary nábytku

Jak vůbec návrhář ví, že tenhle kousek, který vyrobí, někdo potřebuje? Designér sleduje trendy. Pokud je sleduje dlouhodobě, časem už dokáže předvídat. Je to součást jeho práce. Takže pokud dělá věci, něco mezi designem a uměním, v malých sériích, měl by najít své příznivce. Dalším odvětvím je produktový a průmyslový design, kdy designér navrhuje pro klienta výrobek. Tomu předchází rešerše a analýza stávajícího trhu, konkurence, a podle toho, co má výrobek splňovat a jak dlouho má být na trhu, pak na základě analýzy vyplyne, jak má taky výrobek vypadat. Další skupinou je třeba navrhování interiéru pro konkrétního klienta. Tady pak nemusí jít vůbec

>

ČiliChili | 03 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

31

2011 | 03 | Čilichili: Ukaž mi svůj pelíšek  

Jak to vypadá u vás doma, tak to vypadá i ve vaší hlavě.

2011 | 03 | Čilichili: Ukaž mi svůj pelíšek  

Jak to vypadá u vás doma, tak to vypadá i ve vaší hlavě.