Page 25

BYTOVÝ LADIČ NEJEN PIAN

Potřebujete prodat byt, a chcete ho prodat rychle a za dobrou cenu? Home stager vám ho pomůže připravit tak, aby se v něm potenciální zájemce rovnou cítil jako doma. Užitečná profese, nemyslíte? V Anglii už home staging jede přes 30 let. U nás je absolutní novinkou. Co to tedy je? Profesionální prezentace nemovitosti k prodeji a pronájmu. Udělá se pár drobných změn, byt se nafotí a home stager vám připraví prezentaci. Byt se prodá rychleji a líp. Existuje také home staging pro případ, že nechcete byt prodat ani pronajmout, ale jenom zútulnit, aby vám tam bylo líp. To všechno za minimum investic.

Jitka Kobzová je první profesionální home stager u nás

NĚKDY JDEME DO KRABIC „Profesionálovi jde o to, ukázat funkci,“ tvrdí Jitka. „Někomu třeba vyhovuje, když má v  jídelně psací stůl a v rohu odložený kočárek. Proti tomu nic nemám. Ale když byt potřebuje prodat nebo pronajmout, jde o vyzdvižení předností prostoru. Někdy radím lidem sbalit věci do krabic a vyrovnat je v rohu místnosti,“ říká Jitka. „Když připravuji byt k  prodeji, přirovnávám to vždycky k lepšímu hotelovému pokoji. Tam je všechno příjemné, není tam moc věcí, je tam místo k pohybu a krásná kytka. Vstoupím tam a je mi tam dobře,“ říká Jitka. Home stager vidí a slyší věci, které vy už dávno nevnímáte. Na hluk tramvají jste si zvykli. Že vržou dveře, vám přijde normální a kapající voda z kohoutku vám taky nepřipadá zásadní. Home stager tohle všechno vidí a likviduje. Na to, aby byt někoho oslovil, máte deset vteřin. Jinak se už žádný potencionální kupec nevrátí. Někdy ale nepomůže ani profesionál. „Třeba teď tady mám luxusní byt v centru Prahy. Volali, že ho nemůžou prodat. Celé jsem si to prošla. Mají perfektní prezentaci. A víte, v čem je největší problém?“ ukazuje Jitka na kolonku ceny. „Ta cena je nesmyslná. Tady ani home stager nepomůže. Druhý problém je, že všude v cizině je zvykem měnit interiér přibližně každé dva roky. Jenom tady v Česku se lidé hrozí změny. Mají nevím proč pocit, že všechno kupují na celý život. Jednu sedačku, stůl, židle... Ale i to se určitě změní,“ uzavírá povídání Jitka.

<

HOME STAGER NENÍ BYTOVÝ DESIGNÉR Tyhle dva obory mají hodně společného, ale home stager nic nevytváří. Je to bytový ladič. Jeho prací je vyzdvihnout klady a potlačit nedostatky. Tu přerovná vázičku, sundá závěsy, nahází na chvíli věci do skříně nebo do krabic. Chce zakrýt vady, nikoliv je vyřešit. To už je práce pro designéra. Home staging k nám přinesla Jitka Kobzová. Vystudovala ho v Británii a samozřejmě má spoustu práce vysvětlovat, o čem její profese vlastně je. „Hodně lidí si myslí, že když chtějí byt prodat a pozvou si home stagera, dorazí paní s koštětem, naklidí, umyje okna a byt vypulíruje. Tak to ale není,“ říká Jitka. Úklid pochopitelně k věci patří. Ale když už si někdo home stagera objedná, předpokládá se, že nebude mít doma ponožky v umyvadle. Jestli prodáváte byt a chcete doma uklidit, pozvěte si paní na úklid. ČiliChili | 03 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

25

2011 | 03 | Čilichili: Ukaž mi svůj pelíšek  

Jak to vypadá u vás doma, tak to vypadá i ve vaší hlavě.

2011 | 03 | Čilichili: Ukaž mi svůj pelíšek  

Jak to vypadá u vás doma, tak to vypadá i ve vaší hlavě.