Page 21

INTERIÉROVÉ FENOMÉNY

50< LÉTA

80< LÉTA

Umakartové jádro a linoleum Umakartová srdce panelákových bytů už dotloukla, ale za čtyřicet let jich bylo do bytů zabudováno 1 180 000 kusů. Zdatně jim sekundovala podlahová krytina z lněného oleje, dřevité moučky, pryskyřice, vápence a juty. Barvy šedé, protože jiná nebyla.

Oranžová sedací souprava s otáčecími křesly a potahy z leskyma Oranžová křesla na nožičce byla povinnou výbavou vyznavačů moderního normalizačního designu. Dojem by nebyl úplný bez bílých potahů z umělé kožešiny, které neustále sjížděly a musely se jim česat chlupy.

60< LÉTA

90< LÉTA

Brusel a luxfery Začátkem 60. let dozníval věhlas českého designu, který vzešel z bruselského Expa 58. Plastové židličky s kovovýma nohama nebo elegantní duchcovský porcelán leckdo uchovává dodnes. Koncem 60. let zazněl poslední výkřik radikálnějšího designu v podobě dvouřady skleněných tvárnic nad dveřmi.

Stolek Lack, křeslo Poang a plakáty na zdi V roce 1991 otevřela IKEA první obchod v Československu a naučila nás zacházet s imbusovým klíčem. Z dětských pokojů zmizely zaprášené pyramidy plechovek od kokakoly a nahradily je plakáty z Bravíček.

70< LÉTA

00< LÉTA

Sektorový nábytek U 101 Universal Pro fabriku UP Rousínov ho navrhla legenda české moderny profesor Jindřich Halabala (opravdu se tak jmenoval, to není vtip). Vyráběl se v nezměněné podobě 27 let. V dětském pokoji mu zdatně sekundovala dřevotřísková palanda.

Plovoucí podlahy a rozbourané stěny V roce 1999 vypršela šestiletá vázací doba u prvních smluv na stavební spoření. Díky tomu byla najednou spousta peněz na radikální přestavby. Lino vystřídalo lamino. Designu vládnou otevřené prostory, minimem je kuchyň spojená s obývákem. Psychologové to zdůvodňují tím, že už se nemusíme tolik schovávat před různými velkými bratry, ale možná je to jen móda. Uvidíme za deset let.

<

ČiliChili | 03 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

21

2011 | 03 | Čilichili: Ukaž mi svůj pelíšek  

Jak to vypadá u vás doma, tak to vypadá i ve vaší hlavě.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you