Page 48

Liberec své centrum systematicky zlikvidoval

Proč se do nich spousta bohatších Čechů odstěhovala? Protože se lidi nerozhodují na základě racionálních informací. Když si chtějí koupit sluchátka, tak stráví měsíc vybíráním, ale když si chtějí postavit dům, příprava trvá tři dny. Je Česko pohledem architekta rozvinutá, anebo rozvojová země? Rozvojová. Protože v rozvinutých zemích, tam se dlouhodobě investuje – vložíte do něčeho peníze a pak doufáte, že se to za dvacet let vrátí zpátky a za čtyřicet let to bude paráda. My neinvestujeme, my pořád jenom lepíme problémy... Opakuju, že když třeba chcete dobře bydlet, tak byste měl utratit dost peněz hlavně za dobrý projekt, za přípravné práce. Má to smysl, abyste pak nemusel lepit problémy.

Vy jezdíte autem? Ne. Vůbec. Nemám ani řidičák. Které místo v republice vás nejvíc rozčiluje? Mně vadí, když město nenaplňuje svůj potenciál – když jsou všechny podmínky pro to, aby se tam mohlo žít skvěle, ale ono to tam skvělé není. Z rodného Zlína jsem například odešel s přesvědčením, že se tam už nevrátím, protože si umím dobře představit, jak skvělé to bylo město dřív a jak mizerné je dneska. A hned můžu bourat další klišé – čtyřicet let komunismu Zlín moc nezničilo, komunismus byl chudý režim, který neměl peníze ani na investice, ani na ničení. Posledních dvacet let zničilo Zlín stokrát víc. A já si myslel, že většina zvěrstev vznikla za komunismu; vždycky si vzpomenu na Prior v Jihlavě. To je optický klam. Když se postavil jeden obludný Prior v Jihlavě, tak si to všichni budeme do smrti pamatovat, ale po revoluci se obdobně zkazila spousta dalších náměstí, namátkou zmíním Krnov. Nebo Liberec, ten své centrum systematicky zlikvidoval výstavbou nových obchodních domů. A Palladium na pražském náměstí Republiky, to je také slušné peklo. Ale jinak – veškerá komunistická sídliště se ještě dají předělat na příjemné prostředí, ale satelitní sídliště, která jsme vybudovali my, ta už rekonstruovatelná nejsou.

48

44_49_Interview_Cili_02_11.indd 48

Problém je právě v tom, že tu lidi nemají dost peněz. Když nemůžete investovat peníze, tak ještě pořád můžete investovat čas a energii. V tom vám nikdo nebrání. Co je teď vaším největším úkolem? Chtěl bych, aby u nás důležitá rozhodnutí dělali kompetentní lidé. Sám znám několik skvělých architektů a chtěl bych, aby měli dost práce. Takže budete, fotbalově řečeno, jejich agentem? Už jsem. Mám kamaráda, scenáristu z Hollywoodu, se kterým jsem se rok bavil o filmech i o architektuře, a on mi po roce říká: „Já rozumím českému problému, vy nemáte agenty!“ Zpočátku jsem to nechápal, ale on povídá: „Copak ty si umíš představit, že já, scenárista, půjdu sám za producentem a budu se mu vnucovat, ať si mě najme? Nebo že má ten producent spoustu času a pečlivě sleduje všechny scenáristy? Ne – tak to nefunguje...“ Když to nefunguje u filmu, tak proč se tímhle stylem chceme chovat u něčeho tak důležitého, jako jsou domy anebo prostředí, ve kterém žijeme? Já už prostě nechci, abychom se chovali tak amatérsky.

ČiliChili | 02 | 2011 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

20.1.11 15:04

2011 | 02 | Čilichili: Zlatý věk důchodců  

Brzy bude většině dospělích víc než 50 let.

2011 | 02 | Čilichili: Zlatý věk důchodců  

Brzy bude většině dospělích víc než 50 let.