Page 53

JAK TO FUNGUJE NA VRAKOVIŠTI

Kde skončíš, micino?

Lidi nám občas do aut strkají propanbutanové bomby  ze sedaček, látky a podobně. „Paradoxně je pro nás nejjednodušší na zpracování vyhořelé auto, ze kterého v podstatě zbyly jen ty kovy,“ dodává vedoucí. Postupně z linky odpadá jemnější materiál se sklem a gumou a odpad, ze kterého je možné vybírat měď. Na samém konci z pásového dopravníku spadávají kousky čistého železa, nejžádanější místní surovina. Po rzi není ani památky, mohutné turbíny ji vyfoukaly. Jen čisté železo, určené k dalšímu zpracování. Takže žádné úhledné balíky sešrotovaných aut, ale čistá drť. Skoro jako když mi tuhle v krematoriu ukazovali, kolik prachu zbyde z člověka. Šrot jsi a ve šrot se obrátíš…

<

Všude tu máte otevřené dveře

ČiliChili | 12 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Speciálních šrotovacích linek Schredder je v ČR celkem sedm, pět velkých a dvě malé. Ne každý tedy svůj vrak odveze přímo sem, často jej udá na klasické autovrakoviště. Pokud váš vůz má ze svých útrob ještě co nabídnout, obsadí místo na place, který je v případě vrakoviště korejských a japonských aut v Kladně-Dubí velký jako parcela pro dva rodinné domy s velkorysou zahradou. Člověk rázem zapomene na svou v podvědomí zakořeněnou představu vrakáče se smečkou rozzuřených rotvajlerů za plotem a podivnou sebrankou majitelů, kteří rozřezaná torza aut zase slepí a pošlou do bazaru jako voňavku.

Chytnout, zamávat, pustit

Tady jsou auta úhledně seřazená, žalostné šunky i třeba půl roku stará auta vedle sebe, vyhořelá i utopená, na sloup namotaná, čekající, až si z nich zákazníci vyberou to, co se ještě dá použít na transplantaci. Na kovových trubkách visí blatníky jako oblečení na ramínkách v second handu, jen místo visaček mají fixem napsáno, z jakého auta jsou. Precizně jsou tu rozděleny motory, přední nápravy i kola. Majitel Václav Louša na moje překvapení říká: „Kdysi sem přijel Jan Hřebejk s celým filmovým štábem, ale řekl: „Tady je to moc uklizený a čistý, já chci natočit klasickej špinavej vrakáč,“ a odjeli.

Děkujeme firmě Kovošrot Group CZ, a. s., a Autovrakovišti korejských a japonských vozů Kladno.

53

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?