Page 49

Features PRO PARTU

Během 300 let fungování Kolosea v něm umřelo asi 400 000 lidí

Tohle není menší a ošklivější verze Kolosea, ale Castel Sant'Angelo s kluzištěm

PRO RODINU Sedněte na metro a dojeďte do Ostie k moři. V tuto roční dobu je pláž skoro prázdná a dětičky se mohou dosyta vyběhat a vykřičet. Na náměstí Svatého Petra ve Vatikánu mrkněte s dětmi na jesle. Před pár lety nový papež prosadil jejich změnu – zobrazují nikoliv chlév s oslíkem a kravičkou, ale interiér Josefova domku, kde Ježíšek vyrůstal. Na Boží hod, 25. prosince, si zde můžete poslechnout Urbi et orbi.

K yj ev

KDE TO SAFRA JE?

Řím

cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Když přečtete Roma pozpátku, vyjde vám co? No vidíte! Jste tady správně. Projděte se po Španělských schodech – pokud možno ráno, kdy tu neokounějí davy turistů. Pod schody si prohlédněte fontánu La Barcaccia od Berniniho. Vypadá jako loďka. Když už jsme u těch fontán – určitě se jděte mrknout na barokní Fontana di Trevi; zvlášť jestli se chcete někdy do Říma vrátit – musíte do tohoto úžasného uměleckého díla pravou rukou přes pravé rameno minci. Nebo když se nikdo zrovna nedívá, knoflík. Na Via del Corso můžete svému protějšku udělat radost vánočním dárečkem – hlavně dámy ocení zdejší značkové, a přitom cenově dostupné obchůdky – Benetton, Sisley nebo tak. Kolem Campo dei Fiori je ještě levněji. Večer si zajděte posedět někam do čtvrti Trastevere – je zde plno kavárniček, barů a restaurací s okouzlující italskou atmosférou. Ochutnávka místní zmrzliny, limoncella a kávy je pro vás skoro povinností!

Praha

<

ČiliChili | 12 | 2010

PRO MILENCE

Ve sz pr ém

Takřka trvalá přítomnost hlavy katolické církve město ovlivňuje po staletí. I dnes v ulicích Říma potkáte nezvyklé množství církevních potentátů, kterým místní obyvatelé projevují pro Čechy nezvyklou úctu. Jeden můj známý, studující typicky v Římě na kněze, mi dělal po městě průvodce: „V římské dopravě existují jen dva druhy chodců – rychlý, nebo mrtvý!“ říkal. A platí to i pro muže a ženy v hábitech. Můj ještě nevysvěcený průvodce mě kupodivu nevodil ani tak po památkách jako po studentských klubech; hlavně ve čtvrti San Lorenzo. Nad místní výbornou kávou mi také vyložil, jak to tady mají s oslavou Vánoc: žádné stromečky, ale jesličky, mnohdy děděné z generace na generaci, rodina se sejde u slavnostního oběda 25. prosince a jinak nic moc. Vánoční strom se staví na Svatopetrském náměstí teprve od časů Jana Pavla II. a mnozí starousedlíci se s tímto „pohanským zvykem“ dosud nesmířili. Když pil budoucí kněz třetí kávu, ptal jsem se ho žertem, zdali mu tak chutná. „Není lepší kávy na světě než tady v Římě – je černá jako ďábel, horká jako peklo a sladká jako ústa krásné ženy!“ vysvětlil mi a dodal: „Doufám, že se jednou stanu papežem, abych se sem mohl vrátit…“ Tak hezké Vánoce!

Prosincový víkend vám doporučujeme strávit v poklidnějším tempu a nesnažit se stihnout v Římě všechno– na to nestačí ani týden. Pakliže jste zde poprvé, jistě budete chtít vidět zdejší antické památky – co třeba Koloseum? Nebo Cirkus Maximus? Či snad Forum Romanum? Ať se rozhodnete jakkoli, doporučuji vám sehnat si k ruce nějaké odborné materiály – prohlídku si užijete mnohonásobně víc. Budete-li chtít večer zapařit, doporučuji vaší pozornosti klub Testaccio – hrajou tu vše od disca po hip hop. V univerzitní čtvrti San Lorenzo, byť trochu dál od centra, je mnoho klubíků s živou muzikou a levnými bary. Jen si vybrat.

1303 km / 12,5 hod. károu 1130 km / 11 hod. károu 2349 km / 27,5 hod. károu

49

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?