Page 47

Letem světem

Fuj

CO KDE VYZKOUŠET Yucatán Citronová polévka a ryby. Oaxaca ( jižní Mexiko) „Chapulines“ (kobylky), „hornigas rojas“ (mravenci) a „gusano de maguey“ (červi)

TIPY A TRIKY

Chiapas ( jižní Mexiko) Opečená kukuřice nebo „elote“ (vařená zrníčka kukuřice s majonézou, citronem a čili)

Kdy do Mexika Kdykoliv, ale pokud nechcete zmoknout, tak se vyhněte měsícům od června do září. Přes zimu zas může být trochu zima, ideální je jaro a podzim.

Cuitlacoche (fuj)

Puebla (střední Mexiko) „Mole poblano“ (čokoládovo-pálivá omáčka s kuřetem a rýží) a „chile enogada“ (papriky plněné masem, polité krémovou omáčkou a posypané granátovým jablkem) Fuj

Guerrero ( jižní Mexiko) „Pozole“ (polévka) a „ceviche“ (marinovaný rybí salát) Mexico City „Tacos al pastor“ (něco jako kuřecí kebab), „arrachera“ (hovězí steak), „chicharon“ (smažená prasečí kůže) a „pulque“ Jalisco ( jižní Mexiko) Tequila (třeba rovnou ve stejnojmenném městě Tequila) Veracruz (Mexický záliv) „Chilpachole de jaiba“ (krabí polévka) Chihuahua (severní Mexiko) Burritos a sušené maso ( jedí se samotné nebo s vajíčky k snídani) Sinaloa, Sonora, Nayarit a Baja California Ryby, ryby, ryby. A krevety.

VEGETARIÁNE, TRP! Mexičané jsou prý v současné době nejtlustší národ na světě! Na ulicích u stánků bublá přepálený olej a voní maso. Před několika lety navštívili Mexiko čeští cestovatelé-vegetariáni. Nemluvili zrovna moc španělsky a jeden den se vrátili z trhu s tím, že měli výtečné houbičky. Z výtečných houbiček se nakonec vyklubal výtečný „Cuitlacoche je smažená mozeček a vegetariánům zvadl úsměv. Prý když na trhu řekli „no plíseň z kukuřice“ carne“ (žádné maso), dostali tohle.  A nedivte se, pro masožravé Mexičany je vegetariánem každý, kdo jí kuře nebo ryby, protože to není maso. Mexičané rádi opravdové maso, a to i kdyby je to mělo stát život. Jako můj známý trpící zvýšeným cholesterolem, který jednou nad pořádným steakem prohlásil: „S tím ať si poradí doktor.“ MACHO V KUCHYNI Budete překvapeni. Tihle egoističtí a zabednění tyrani žen si dokážou obléknout zástěru a vařit dokonce i na veřejnosti. A ještě jsou na to hrdí! Ale jde o to co. Tak třeba „quesadillas“ dělají pouze ženy. Zato „tacos“ vyrábějí výhradně muži. Možná je to proto, že „tacos al pastor“ je vlastně takový velký „kebab“, který je třeba osekávat velkým nožem, a mužům prostě dělá dobře držet v ruce mačetu.

<

Kam do Mexika Nejnavštěvovanější jsou samozřejmě Yucatán, Chiapas a Oaxaca. Pokud chcete vidět pořádný mumraj, musíte do Mexico City. Krásné pláže jsou i na pobřeží Pacifiku, třeba v Baja California. A milovníci dobrodružství by se měli vydat do kaňonů v Chihuahua „Barancas del Cobre“. Nevadí-li vám horko, zkuste navštívit pouštní městečka San Miguel de Allende anebo Real de Catorce. Co do Mexika Cash. Kreditku nechte raději doma (organizované skupiny mají zahraniční kreditky moc rádi a specializují se na jejich vybírání). Sluneční brýle, plavky a chuť ochutnat cokoliv z mexické kuchyně. Žádná očkování nepotřebujete, ale pokud se chystáte jíst na ulicích u stánků, tak si raději vybírejte ty, kde je hodně zákazníků. Další informace o cestování do Mexika najdete na www.iliveinmexico.com

47

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you