Page 38

Rozhovor Po hrůzném zemětřesení na Haiti vyfotil zraněnou dívku a vyhrál s ní Czech Press Photo 2010. Jeho vlastní život je ale ještě zajímavější než příběh toho černobílého snímku. Slovák Martin Bandžák je výkonným ředitelem humanitární organizace Magna – Děti v tísni, která pomáhá třeba HIV pozitivním sirotkům. Text: Goča Komárek Foto: Martin Bandažák, ČTK

Na dítě, co mi

umřelo v náručí,nezapomenu Kdy jste viděl naposledy mrtvolu? Když pracujete v nemocnici, tak jich vidíte spoustu – lidi se tam léčí, a taky umírají. Nikdy ale nezapomenu, jak mi před pár lety zemřelo jedno z „našich“ dětí v náruči na motorce, cestou do nemocnice... Ta dívka měla AIDS, byla těžce podvyživená a její starší sestra ji k nám bohužel přinesla příliš pozdě.

Žádná? Když už tady někdo pomáhal, tak se obvykle zaměřoval na prevenci, ale vůbec ne na léčbu anebo na řešení situace, ve které byly tisíce pacientů odsouzených na smrt. A tak jsme se rozhodli otevřít sirotčinec pro děti nakažené HIV a začali jsme je léčit. Dneska Magna pomáhá v osmi zemích světa.

Takové věci člověka určitě změní. Od roku 2002 s partnerkou vedete organizaci, která pomáhá nemocným kambodžským dětem. S takovým plánem jste do Kambodže už přijel? Když jsme tu byli poprvé, zajímali jsme se hlavně o děti zraněné minami. Ale narazili jsme na AIDS. Ulice Phnompenhu byly tehdy plné dětí, spousta z nich byli sirotci, a jak jsme postupně zjistili, hodně jich v sobě nosilo vir HIV, kterým se nakazily od matek při porodu. Nebyla tu žádná mezinárodní organizace, která by těm dětem zabezpečovala léčbu.

Zažil jste někdy to, čemu se říká vyhoření? Zatím jsem, naštěstí, nevyhořel. Ale často myslím na to, jak přesvědčit lidi u nás, že záchrana života dítěte v Kambodži anebo na Haiti se dotýká taky jich. A to mě trápí.

38

Jak se dáte do pořádku, když je vám z toho všeho zle? Nebývá mi zle, ale když jsem náhodou vyčerpaný, tak se pořádně vyspím. Zatím to stačilo. Co říkají na vaši práci nejbližší, třeba rodiče? Mají o vás strach? Jsem z lékařské rodiny, s rodiči jsem

vyrůstal v Africe. Ale určitě by byli radši, kdybych byl víc doma, obzvlášť teď, když mají dvouletou vnučku... Vy žijete v Kambodži i s malou dcerou? Není to pro ni nebezpečné?" Jmenuje se Zara, vyrůstá opravdu v Kambodži a na většinu míst ve světě cestuje s námi. Ve školce je s dětmi různých národností, denně poslouchá čtyři jazyky, slovenštinu, angličtinu, francouzštinu i khmerštinu, takže někdy skládá dost zvláštně zmixovaná slova. Řekl bych, že je to pro ni dobrý základ do budoucnosti, poznávat takhle různé kultury. A žádné přímé nebezpečí jí nehrozí, nebojte... Uvažujete o tom, kdy z Kambodže odejdete? Ano, z Kambodže se určitě budeme stěhovat jinam. Ještě vám neumím říct kam přesně a kdy, ale Evropa to nebude. Rádi bychom pracovali a pomáhali v Africe.

ČiliChili | 12 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?