Page 31

HUDBAJE JAKÁ BUDOUCNOST BUDOUCNOSTI HUDBY A PIRÁTI V DŮCHODU Hudební kritik Vladimír Vlasák vidí jako budoucí hlavní zdroj příjmů kapel koncerty a s nimi spojené reklamní aktivity. Kabáti budou prodávat pivo, Justin Timberlake spodní prádlo, a když se vám zachce, budete si moct objednat virtuálního dvojníka svého oblíbeného interpreta, aby vám zazpíval na narozeninách vaši oblíbenou písničku. Není nic lákavějšího než představa Madonny, jak zpívá Jede, jede mašinka.

Manažer U2 Paul McGuinness vidí budoucnost v předplacených internetových službách. Zaplatíte paušální poplatek a budete si stahovat ze specializovaného portálu, co hrdlo ráčí. Náročnější zákazníci si budou moct připlatit za přístup do VIP sekcí.

Producent Hank Shocklee prohlásil, že dnešní populární hudba stejně stojí za prd, takže bavit se o její budoucnosti je zbytečné

Steve Gottlieb, prezident TVT Records, tvrdí, že nejsilnější skupina posluchačů si zvykla na to, že hudba je zdarma. Podle něj je nejpravděpodobnějším scénářem budoucnosti prodej reklamy na serverech, odkud si uživatelé budou stahovat hudbu zdarma a legálně. Písničkář a producent T. Bone Burnett tvrdí, že mp3 by měly být zdarma, protože stejně za nic nestojí, a že budoucnost hudby je v návratu k vinylům a analogovým médiím. Nápad na vytvoření softwaru, který by namísto od jednoho člověka sosal od všech připojených uživatelů, dostal Bram Cohen během práce na systému zasílání šifrovaných souborů. Od roku 2002, kdy Bit Torrent pustil do světa, se Cohen věnuje organizování pirátských konferencí CodeCon, skládání origami, žonglování a řešení matematických problémů. Jeho příjmy údajně plynou hlavně z darů a honorářů za konzultační činnost.

ČiliChili | 12 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Shawn Fanning změnil svým Napsterem svět, ale kromě portrétu na obálce časopisu Time se dlouho žádného bohatství nedočkal. Dokonce i tričko s obrázkem Metalliky, ve kterém dorazil na předávání cen MTV, si musel půjčit od kamaráda. Na pořádnou výplatu si počkal až do roku 2008, kdy firma Electronic Arts koupila jeho vývojářskou společnost Rupture za 30 milionů dolarů. Původně ke kontraktu náležela i pracovní smlouva pro Fanninga, ale o rok později dostal i se svým týmem padáka. První p2p klient Kazaa napsali estonští vývojáři Ahti Heinla a Jaan Tallinn, kteří se o pár let později podíleli na spuštění Skypu. Na své práci sice vydělali, ale nijak závratně, rozhodně ne tolik, aby z toho zblbli. Ahti Heinla dnes působí jako nezávislý investor a ochranář přírody. V roce 2008 dokázal zorganizovat akci na vyčištění estonské přírody za jeden den, do které se zapojilo přes 50 000 dobrovolníků. Jeho kolega Jaan Tallinn se zabývá praktickými aplikacemi teoretické fyziky. Napsal třeba práci o mezihvězdném cestování za pomoci časoprostorových skoků. Je také členem poradního výboru Lifeboat Foundation (Nadace záchranný člun), která se zabývá situacemi globálního ohrožení lidstva příliš rychlým rozvojem technologií a umělé inteligence. Jestli na vás někdy v budoucnu zaútočí roboti, tak volejte pana Tallinna.

Majitel serveru Megaupload Kim „Kimble“ Schmitz má veselý život. V roce 1998 mu bylo čtyřiadvacet a na krku už měl dva roky podmíněně za hackování. V roce 2001 rozšířil na akciových trzích zprávu, že investuje 50 milionů eur do krachující internetové firmy Letsbuyit.com. Později se ukázalo, že milý spekulant neměl na kontě ani cent, ale zato držel pěkný balík takřka bezcenných akcií dotyčné firmy. Na celém podfuku vydělal 1,5 milionu a obvinění z podvodu. Jeho další kousky zahrnují předstírání vlastní smrti, uplácení belgické policie poté, co svištěl po silnicích 240 km/h, a vypsání odměny 10 milionů za dopadení Usámy bin Ládina. Byl také zapleten do autonehody svého kamaráda, kterého při ilegálních závodech vytlačil z vozovky. Koupě jednoho z největších sdílecích serverů Megaupload mu zřejmě vynáší, protože se nedávno přestěhoval do nejdražšího domu na Novém Zélandu (dal za něj údajně 20 milionů dolarů) a pořídil si Rolls-Royce Phantom s poznávací značkou „BŮH“.

31

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?