Page 27

Téma Nechceme

Jak to vidí piráti autorská práva Když dorazíme zrušit. Jen zkrátit, na schůzku s Jakubem Michálkem aby netrvala z Pirátské strany, 70 let po smrti CO MIZÍ dočkáme se Album na úvod záplavy autora, Nejčastěji používaným informací o intermédiem na poslech hudby a legalizovat pretaci autorského amerických středoškoláků je práva, kolektivní bezvýdělečné You-tube. Koho dnes zajímá správě a kopírovapatnáct písniček od stejné sdílení. cích monopolech. kapely, když se na MTV Nakonec na něj musíme jít s konkrétními dotazy. hraje maximálně jedna? Třeba jestli je sdílení muziky autorů, kteří s tím Hvězdy nesouhlasí, v pořádku. „Samozřejmě je. Umělecká Díky vymoženostem moderní tvorba není automat na žvejkačky,“ dozvídáme se. farmacie a plastické chirurgie „Nevěřím, že to funguje způsobem, že se někam se mezi námi pořád vyskytují sypou peníze a z druhé strany vypadává umění. veličiny typu Rolling Stones. Spousta zásadních uměleckých děl vznikla za miniJejich doba už ale dávno mální finance. Například díla Antonína Dvořáka.“ skončila. Dnešní hvězdy se „Dvořákovi by se taky nelíbilo, kdybyste mu bez rodí jako superstar a jejich svolení opisoval partitury,“ namítáme. „Jak má česká kariéra má stejný průběh. nezávislá kapela financovat nahrávání a výrobu Zazáří a vyhoří. desky, když si ji každý stáhne z internetu?“ „Musí desky vnímat jako investici, díky níž jí roste popularita. Může se dostat třeba k práci v reklamě nebo v televizních show,“ zatluče nás Michálek do židle. „A co alternativní hudba, která by se k Adéle Gondíkové nehodila? Ta má zaniknout na úbytě?“ „Když to řeknu natvrdo, tak cílem naší politiky není zajistit pumpování prachů muzikantům,“ opáčí pirát. „Podporu alternativní kultury samozřejmě prosazujeme. Ne ovšem proto, aby na ní autoři vydělávali peníze, ale aby vznikalo co největší množství nové tvorby. Ta podpora se dá zajistit všelijak. Dokážu si představit model státního fondu na podporu alternativní kultury, který funguje třeba v kinematografii. Zároveň by stát mohl provozovat archiv děl, kterým vypršela autorská práva, a každý by je mohl volně používat. Třeba za socíku se k zahraničním písničkám jen přidal český text. To je podle mě jeden ze způsobů podpory.“ V dalších argumentech se za chvíli vedle socíku vyskytne i Karel Gott jako příklad fungujícího hudebního byznys modelu. Nakonec se nám konečně podaří z Jakuba Michálka vymámit, že hodně současných problémů by vyřešil efektivní systém on-line distribuce. „Když budu mít k dispozici velký výběr a pohodlný a neomezovaný systém tu hudbu získat, tak bych za něj byl ochoten zaplatit,“ říká. „Je to, jako bych se měl rozhodovat, jestli do práce půjdu pěšky zadarmo, nebo si zaplatím lístek na tramvaj. Rád zaplatím tramvaj, protože platím za svoje pohodlí.“

Hmatatelný nosič Hudba se vznáší v oblaku jedniček a nul. Kdo by oprašoval poličku s cédéčky, když může mít stejné množství hudby narovnané v telefonu. Svědomí Přijali jsme názor, že hudba je zadarmo. Tedy aspoň ta reprodukovaná. Naopak nám připadá správné platit za koncerty. Proč jsme ochotni dát čtyři stovky za tři čtvrtě hodiny v přecpaném klubu s mizerným zvukem, ale dát stejnou částku za vypiplané album považujeme za podporu hnusných pijavic z OSA? Asi proto, že ještě nikdo nevymyslel způsob, jak na internetu sdílet vstupenky.

CO TU JE

NA NETU JE VŠE

NAHRÁVACÍ SPOLEČNOSTI ZASPALY DESETILETÍ, BĚHEM NĚJŽ VYROSTLA GENERACE ZVYKLÁ NA MP3 ZDARMA

V MOŽNÉM BUDOUCÍM MODELU DISTRIBUCE SE PIRÁTI JSOU SCHOPNI SHODNOUT S VYDAVATELI

TI 80 MUSÍ ALE NABÍZET % CASETTE POHODLNÝ - IJPEG PŘÍSTUP, -42 VELKÝ 22289007 VÝBĚR JPG A PŘIJATELNÉ CENY

Přehled Stahování filmů a hudby nám dává možnost nahlédnout do nejobskurnějších zákoutí kultury. Poslouchat bolivijské lidovky a dívat se na íránské dokumenty bychom bez snahy kolegů pirátů nemohli. Inspirace Čím víc hudby člověk naposlouchá, tím je větší pravděpodobnost, že si uvědomí, že by možná taky zvládl něco zahrát. A ve zvláštních případech se do toho i pustí a v ještě zvláštnějších případech se mu to i povede. Vztah k autorům Když si někoho opravdu oblíbíme, přijde nám hloupé si jeho hudbu stahovat zadarmo. Takže si hrdě objednáme CD z jeho web shopu a povýšíme se tak ve svých očích na milovníka a mecenáše hudby. (CD si potom ripneme a dáme ho někomu k Vánocům.) Kamarádi Díky internetu máme možnost potkávat se s lidmi, kterým se líbí stejná muzika a dívají se na stejné filmy. V hospodě byste jednoho takového člověka hledali sakra dlouho. Na warez fórech jich najdete stovky, a navíc se z konverzace s nimi můžete kdykoliv odhlásit.

<

ČiliChili | 12 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

27

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?