Page 24

Téma Udělal jsi ty nějaký zásadní release? Já po tom moc nepasu, protože současnou muziku zas až tolik neposlouchám, zahraniční filmy k nám chodí se zpožděním a natáčet české filmy kamerou v kině mi připadá blbý. Ale jeden velkej zásek mám. V roce 1991 jsme s kamarádem na gymnáziu provozovali polooficiální videokino v učebně fyziky a na televizi jsme pouštěli filmy z VHSek. Terminátora 2 jsme uvedli tři měsíce před oficiální českou premiérou. Známej to nafilmoval kamerou v Německu v kině z plátna, nechal to nadabovat jedním Brňákem a dal nám kopii. Dodnes je to nepřekonatelnej úspěch. Kde se piráti sdružují? Valná většina na internetových fórech. Individualisti mají blogy, ale ty jsou moc na ráně, takže na nich málokdy najdeš něco aktuálního. Ty se vyplatí prohledávat, když hledáš nějakou raritu. A existuje nějaký pirátský vyhledávač? Jo, spousta, ale nejlepší je Google. Jen musíš vědět, co do něj napsat. Jak funguje takové fórum? Na všech to chodí přibližně stejně. Zaregistruješ se, uděláš láš si profil a začneš přispívat. Podle dle toho, kolik pošleš příspěvků, se posouváš v hierarchii hii vý výš, ýš dostáváš hodnosti, někde se ti otvírají možnosti přístupu do VIP prostor, a když jsi dobrej, tak se staneš správcem neboli adminem. To nezáleží na tom, čím přispíváš? No, existujou lidi, co honí množství příspěvků tím, že vykrádají cizí fóra a jenom kopírujou linky – hodně se jich shromažďuje v porno sekcích. Na druhou stranu tam ale narazíš na lidi, kteří se třeba věnují určitýmu druhu hudby, a z jejich postů by se daly poskládat skripta. Jeden můj kamarád třeba fungoval v tom módu, že nikdy nic sám nestahoval. On všechno důsledně kupoval na originálních cédéčkách nebo vinylech, ty věci pak ripoval a sdílel. A třeba na převádění desek do digitálu měl aparaturu za pár desítek tisíc. Tímhle způsobem samozřejmě udělal daleko míň postů než lidi, co každej den sázeli třicet linků ukradenejch z jinejch fór, takže co do hodnosti byl daleko pod nima, nicméně z něj za chvíli byl admin a vážená osobnost fóra. Z právního hlediska je to ale právě on, kdo se dopouští trestného činu.

24

Jo a je to úplně zcestný, protože takovejm lidem by muzikanti měli naopak platit za propagaci. Hele, vem si, že sem přijede na koncert třeba Eric Truffaz a má vyprodaný koncerty pár měsíců dopředu. Kde si myslíš, že si ho ti lidi, co dávají pětikilo za vstupenku, našli? Na Rádiu Impuls těžko. Stáhli si ho z internetu, protože jim to někdo dohodil a doporučil. A nemálo z nich si koupí CDčko, tričko, desku přímo na koncertě. Proč to vlastně ti lidé dělají? Protože díky svý práci získávají určitej status v komunitě, která je baví. S releasama je to stejný. Prostě je to otázka prestiže. Pustit do světa linky jako první. Bejt podepsanej v názvu releasu. Vychytat lepší zvuk. Udělat kvalitní titulky. Jak to tak popisuješ, tak pirátství zní jako spousta práce, a nic z toho. To je fakt, třeba jenom dělat admina na velkým fóru je práce na pár hodin denně. Vem si, že největší fórum – warforum, jede přes šest let, le jsou na něm statisíce lidí a každej den tam přibejvá pár tisíc příspěvků. A funguje. Jsou tam soudní síně, kde se řeší spory, je tam samospráva, vláda, v čističi, organizátoři, rádci. Stát S se adminem je pro spoustu lidí prestiž, a kdo se na tu pozici dostane, tak se sak sakra snaží, aby mu to v jeho okrsku fungovalo. Teď si to porovnej s velmi podobnou záležitostí áležitostí – diskus diskusní fóra pod článkama třeba na Novinkách. Tam ať zkouší kočírovat, jak chtějí, tak je to furt jen žumpa plná nácků a primitivů.

TERMINÁTORA 2 JSME PUSTILI 2 MĚSÍCE PŘED OFICIÁLNÍ ČESKOU PREMIÉROU.JPG, STAŽENO 82 %

Myslíš si, že se pirátská scéna někdy vyvine v legální distribuci? Já bych to řekl takhle: Samospádem tady vznikl velmi dobře fungující systém distribuce hudby a filmů, kterej stačí ve správným místě narazit, aby z něj tekly peníze. Vždyť by stačilo vytvořit legální server, kde budou kvalitní releasy dostupný za nějakej rozumnej paušál. Vydavatelé, místo aby ho využili, tak proti němu bojujou bitvu, kterou nemůžou vyhrát, a svým způsobem tu scénu ještě podporujou. Co tě dá dohromady víc než společnej nepřítel, ze kterýho si navíc můžeš dělat legraci? Proč si myslíš, že to ještě nefunguje? Kvůli penězům. Těch pár vydavatelství, který ovládají hudbu, potřebuje mít kontrolu nad tím, co pouští mezi lidi. Oni nechtějí, aby si lidi hledali muziku sami. Pirátů je sice hodně, ale pořád jsou v menšině proti lidem, co si radši pustí Evropu 2 a nechají si do mozku ládovat hrůzy.

<

ČiliChili | 12 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?