Page 23

ZÍSKAT, RIPNOUT, SDÍLET Jestli se pohybujete ve virtuální pirátské komunitě, tak jste na tohohle člověka narazili. Respektive na jeho nick. Kromě správcovských pozic na největších pirátských fórech vede jedno svoje vlastní. A nevypadá na to.

Promiň, že takhle začínám, ale na piráta bych tě netipoval. Čekal jsem, že budeš mít s sebou aspoň dva notebooky a na mobilu rušičku odposlechu. Spousta lidi si myslí, že sedíme někde ve sklepích a ve chvíli, kdy nestahujeme filmy, tak píšeme viry a hackujeme Pentagon. Ve skutečnosti je to ale úplně stejný, jako když se před třiceti lety scházely máničky v hospodě a potají si vyměňovaly elpíčka a kazety s muzikou. My se jen scházíme na internetu. Dá se nějak ve stručnosti popsat, jak pirátění funguje? Na začátku musí být samozřejmě někdo, kdo je ochoten sdílet. Ripne cédéčko, DVD nebo si sedne s kamerou do kina. Když tu první kopii pověsí na net a zveřejní linky ke stažení, tak se říká, že udělal release. Největší haló se samozřejmě točí kolem releasů aktuálních věcí. Když pustíš do světa release filmu, který měl v ten den premiéru, tak je to, jako bys vyhrál závody. Jak se pozná, že ten release pochází od tebe. Každej release má svoje jméno, podle kterého poznáš, která skupina ho vypustila, jakou má kvalitu obrazu, jakej je zvuk, z jakého zdroje pochází. Ve světě funguje pár velkých skupin, co se navzájem předhánějí, kdo bude s tím nebo tím filmem nebo albem první.

NE, NEBUDU VÁM ŘÍKAT JMENO.JPG. STAHOVÁNÍ PROBÍHÁ. RYCHLOST 10 KB ZA VTEŘINU ZDROJ: CILICHILI.CZ/

STAŽENO 45 %

Takže na počátku je kluk s kamerou, co si sedne do kina a doufá, že ho nikdo nechytí. To je jeden ze způsobů, ale jestli jsi někdy kinorip viděl, tak víš, že se na to nedá moc dívat. Hodně se cení, když se nějakým způsobem podaří získat screener, to je DVD, které filmaři rozesílají třeba kritikům nebo potenciálním kupcům. Pak se pase po R5 a R6 DVD, která vypouštějí sami filmaři na ruský a asijský trh, aby si utrhli kousek pirátského zisku, no a když vyjde oficiální DVD, tak se samozřejmě ripne i to. Počkej, říkal jsi, že sami filmaři vypouštějí pirátská DVD? Jo. Oni zjistili, že v Rusku a v Asii všeobecně se stejně film objeví na pirátských kopiích dřív, než jde do kin. Jak a proč, je záhada, ale nikdo s tím nic nenadělá. Takže se distributoři rozhodli, že když už to nemůžou ovlivnit, tak na tom aspoň vydělají, a dodávají tam osekaná DVD s horším obrazem a bez bonusů sami.

>

ČiliChili | 12 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

23

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?