Page 22

Téma PIRÁTSKÝ SLOVNÍK NAUČNÝ Většina „sdílených souborů“ si nese v názvu vše, co o jejich kvalitě potřebujete znát. Tady je menší přehled nejpoužívanějších termínů. FILM Zdroj CAM Rip pořízený videokamerou přímo z plátna kina. Obraz je nic moc, zvuk ještě o něco horší a místo dialogů slyšíte smích diváků a chroupání popcornu.

VHS RIP Obraz se třese, šumí šustí a nedá se na něj dívat

Obraz se jenom třese a nedá se na něj dívat, zvuk ujde

Docela prima pokoukání

TELECINE {TC} Film vytvořený přímo z filmových kotoučů. SCREENER {SCR DVSrc} DVD nebo VHS kazeta, kterou posílají filmaři kritikům a potenciálním kupcům filmu. Většinou je do obrazu vepsán nápis typu „zákaz kopírování“.

Záleží na velikosti, rozlišení a způsobu ripování

DVD RIP Kopie klasického prodávaného DVD.

Rip z televize. Většinou se tímto způsobem sdílí epizody seriálů.

Je to kopie filmu, který není dokončený. Můžou chybět scény nebo naopak nějaké přebývat, triky bývají nedokončené, stejně jako zvuk a hudba. Na internetu běhaly workprinty Men in Black, kde chyběly digitálně klíčovaní mimozemšťani a občas i herci. WP se považuje spíš za raritu než za běžný sdílecí materiál.

Bžunda.

Jde vlastně o Telecine, zpracovaný v profesionálních studiích a vypuštěný distributory na černé trhy v Rusku a Asii. Filmaři tak konkurují pirátům, kteří by udělali to samé s nekvalitními kopiemi a shrábli by všechny zisky. R5 bývá z Ruska a R6 z Číny.

Když začnou vydavatelé sami dělat pirátské kolipe, je vidět, že mají nahnáno

Taky záleží na velikosti atd.

Rip Blu-ray disku. Většinou super

Obskurní formáty používané v Asii. Technicky a kvalitou jsou strašné, ale některé okrajové žánry (ujíždíte si třeba na thajských duchařských hororech?) existují pouze na nich.

Psychedelický zážitek

Zjistěte si, jaký máte monitor, a uvidíte, co vám pro něj stačí

Formát 540p/720p/1080p

Dá se to, ale někdy tam vidíte proužek zpráv dole a vždycky logo stanice v rohu.

VIDEO CD, ASIAN SILVERS, PDVD

BD RIP

22

TV RIP

R5/R6 Super nářez, na tohle se dá koukat

Rozlišení obrazu: Číslo označuje počet řádek na obrazovce. 540 je běžný televizor, 720 je HDTV, 1080 je Full HD.

Často žádná sláva

WORKPRINT {WP}

TELESYNC {TS} Telesync je to samé co CAM, ale se zvukem získaným z externího zdroje. Většinou jde o sluchátka pro nedoslýchavé, která jsou v západní Evropě a USA běžně k dispozici.

Ripnutá VHS videokazeta. Většinou na nich najdete unikátní materiál jako staré sportovní zápasy nebo archivní porno.

Kvalita 540p/720p/1080p

Příklad: Born To Raise Hell 2010 720p BDRip XviD AC3-ViSiON Znamená: release filmu Born to Raise Hell z roku 2010 v HDTV rozlišení 720 řádek, naripovaný z Blu-ray disku do formátu XviD s Dolby zvukem. Do světa ho vypustila skupina ViSiON.

Označují způsob, kterým bylo video kódováno při ripování. HUDBA U hudby je celý proces jednodušší. Většinou se uvádí formát (mp3, ogg, FLAC atd.) a úroveň datového toku za vteřinu. Mp3 se ripují do kvality 128kb/s (nízká kvalita) až 320kb/s (prakticky nerozeznatelná od CD).

Pokud máte lepší repráky, na kvalitě ripu opravdu záleží

Čím lepší kvalita, tím víc místa zabere mp3 na disku

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you