Page 20

Téma TEMNÝ PŮVOD KORPORACÍ Piráti prý hubí hudební a filmový průmysl. Když ale zabrousíte do minulosti, zjistíte, že oba ty průmysly vznikly... díky pirátství.

JDEME PO VÁS Americká asociace nahrávacích firem (RIAA) obvinila Gertrudu Waltonovou ze sdílení hudby na internetu. Žalobu později stáhla, protože se ukázalo, že šestaosmdesátiletá paní Waltonová byla v době páchání činu už pár měsíců po smrti.

Antipirátské reklamní 80% EDISON SE DÍVÁ PŘES RAMENO.JPG kampaně práce, protože ve svém projsou nuceni filu na warez fóru na sebe sledovat jen neopomněl uveřejnit jméno, telefon, e-mail, ICQ a fotografii. ti z nás, Vedle soudů jsou druhým bojiškdo si těm vydavatelských společností antipirátské reklamní kampaně. Většinou koupili jsou trochu absurdní. Už jen originální proto, že je sledují výhradně ti z nás, kteří si koupili originální nosič nosič

Vydavatelské koncerny se snaží trestat porušování autorských práv, jak to jenom jde. Někdy opravdu ostře. Českému pirátovi, který pověsil na web kinorip Simpsonových, vyměřila Česká protipirátská unie škodu kolem deseti milionů. Její logika šla směrem – film si stáhlo sto tisíc lidí, vynásobíme to cenou lístku do kina a tady máte účet, pane. Nebohý pirát z celé kauzy nakonec vyvázl s pokutou „jen“ 150 000 a slibem, že bude při preventivních akcích ČPU působit jako odstrašující příklad. Přibližně stejnou částku museli zamáznout Janu Svěrákovi dva maníci, kteří pustili na internet kopii DVD Vratných lahví. Šlo o DVD, které bylo vyrobeno pro potřebu ministerstva kultury a které okopíroval technik firmy, jež DVD vyrobila. A to ještě vyvázli poměrně lacino, protože jim hrozilo až pět let vězení. Čtyřiadvacetiletý Texasan Todd Alan Cook si za provozování pirátské stránky s nelegálně sdíleným softwarem odsedí 18 měsíců ve vězení a musí zaplatit pokutu v přepočtu přes 10 milionů korun. Novozélanďan Xiao Jie Zhao byl za šíření pirátských DVD odsouzen k devíti měsícům domácího vězení bez přístupu k internetu a pokutě 25 000 dolarů. Dva piráti, kteří šířili přístupové kódy k placeným televizním programům, byli v Belgii odsouzeni k 18 měsícům vězení a pokutě 1 850 000 eur. Pilný uploader LLuckyBoy dostal od libereckého soudu dva roky podmíněně za sdílení filmů a softwaru. S jeho dopadením neměli lovci pirátů příliš

20

nebo lístek do kina. Za svou poctivost jsou potrestáni tisíckrát omletým hororem o holčičce, co sedí za stolem a stahuje si film, zatímco někdo jiný (patrně její kamarád) krade kabelky a dobývá se do auta. Nedá se na to dívat, nejde to přetočit a jediný výsledek je, že člověk dostane chuť pustit si radši pirátskou kopii a riskovat, že ho za to někdo pověsí na ráhno. V zemích, kde jsou antipirátské organizace o krok dál, už pochopili, že k biči se musí přidat trochu cukru. Třeba v Anglii platí od letošního dubna Digital Economy Act, který umožňuje zasílání varovných dopisů a následné odstřihávání pirátů od internetu. Zároveň se ale rozjela kampaň „You Make the Movies“, kde namísto vyhrožování filmaři děkují divákům, že chodí do kina a kupují si lístky. Určitě je to krok správným směrem. Když už se to nedá přetočit, tak ať se na to dá aspoň dívat.

<

Film Na začátku 20. století vlastnil patent na výrobu filmů T. A. Edison. Nezávislým filmařům, kteří chtěli tvořit bez licenčních poplatků, tedy nezbylo než se z New Yorku odstěhovat na západ USA do Kalifornie, která byla daleko z Edisonova dosahu, takže tvůrci filmů tam mohli „krást“ jeho vynálezy bez obav ze zákona. Celý Hollywood v čele s giganty, jako je třeba 20th Century Fox, začínal jako partička pirátů. Hudba V době, kdy se začal šířit fonograf, uděloval zákon skladatelům výlučné právo kontrolovat veřejnou produkci jejich hudby. Nově vzniklé nahrávací společnosti ale využily toho, že právo nezakazovalo hrát hudbu doma a díky nové technologii si pořídit nahrávku. Jak to komentoval senátor za Jižní Dakotu Alfred Kittredge: „Představte si tu nespravedlivost. Skladatel napíše píseň nebo operu. Nakladatel draze koupí práva na její tisk a prodej. Pak přijdou fonografické společnosti a klidně ukradnou práci skladatele i vydavatele.“ Inovátoři, kteří vyvinuli technologie záznamu práce ostatních, byli „příživníky na dřině, práci, talentu a genialitě amerických skladatelů“ a „hudební nakladatelství“ byla tím, kdo byl „vydán na milost těmto pirátům“.

ČiliChili | 12 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2010 | 12 | Čilichili: Stahování probíhá  

Zabíjí piráti umění?