Page 61

Eulenspiegel, kašpar, šašek a další hrdinové pokleslé lidové zábavy jsou nutní všude tam, kde je blbost vydávaná za normu.

Jak vznikla vaše identita ostravského Batmana? Ostrava je dosud městem pro Evropu netypickým. Je to spíš Cleveland, Detroit nebo Pittsburgh před padesáti lety, město plné smradu a jedu v ovzduší, kde auta, a ne lidé jsou páni, a páni jsou kmáni. Kmáni? Jak to myslíte? (Směje se) Že jsou levně k mání. Je to většinou pochybná elita všehoschopných matkozmrdů neboli motherfuckers. Takových politických Jokerů odnikud, vládnoucích línému lumpenproletariátu… A toto Gotham City s ghetty a donebevolající každodenní nespravedlností potřebuje figuru komiksového ombudsbatmana, který samozřejmě nic nezmůže, jen připomene, že jsme tady všichni v prdeli… Batman byl hrdina, který zachraňoval svět před zlem. Co zachraňujete vy? Zachraňuji svět před zlem, to se nemění. A jako umělec ani nemůžu jinak. Myslím, že figura jako

ČiliChili | 11 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Ve vašem pojetí Batman dokonce porodil dítě. Proč? Porodit dítě ve století žen je jen signál, že zase přijde století mužů. Ženy jsou hybnou silou do nebe i do pekel, to záleží na nich. Chtěl jsem je jen upozornit, že muž není jejich nepřítel a že bez vzájemné spolupráce do nebe nepůjde ani jeden z nich. Cestujete po světě, ale celý život jste spjatý s Ostravou. Nikdy jste se nechtěl odstěhovat? Ne. Mám psa a učím se od něj. Nespekuluje a je věrný místu a partnerovi, a proto je šťastný. Větší smysl mi pak dává změnit své okolí k lepšímu, a nikoli utéct za lepším někam do Prahy, Berlína či New Yorku. A taky má pravdu skladatel Petr Kotík, když říká, že Ostrava má velký kulturní potenciál. Myslím si to taky. Samozřejmě rád cestuji, abych viděl, jak to mají jinde, a poučil se. Aby naší vizi Ostravy jako Mekky kultury nic nechybělo.

>

61

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.