Page 54

Ventil

Jde Mini

do kopru? Loni v květnu oslavilo Mini 50. výročí. A stylová značka musí přece kulatiny oslavit stylově – dvěma verzemi pojmenovanými po londýnských čtvrtích Mayfair a Camden. Právě teď končí prodej. V BMW totiž chtěli zvýšit jeho exkluzivitu (a možná také ospravedlnit vysokou cenu) a nabízeli je pouhý rok. Naše otázka zní: Stojí naftový Camden za to? Text a foto: Eva Srpová, redaktorka časopisu Autocar

Mini má hromadu obdivovatelů. Spousta lidí nedá dopustit už na původní verzi ze 60. let minulého století, což je vidět i na tom, jak se prodávají zachovalé veteránské kousky. Miníka proslavil jak nezaměnitelný design, tak původní myšlenka jeho otce Aleka Issigonise, tedy stavět lehké, maličké a praktické auto. Když tuhle značku v roce 2001 převzalo BMW, díky povedenému retro modelu se sportovním duchem ji dokázalo skvěle reinkarnovat. A vydělat na ní balík. Takže není divu, že se spustily skoro orgie dalších a dalších verzí, které se prodávají jak na běžícím pásu. Podle škarohlídů ovšem už jenom parazitují na úspěchu původního mazlíka. Takže zpátky k věci. Nejenom jestli naftový Camden stojí za ty prachy, ale taky: jak daleko je s automatickou převodovkou, chrochtavým turbodieselem a designovými libůstkami od podstaty, která je pro fanoušky Mini svatá? Když na to půjdete racionálně, tak těch skoro 750 tisíc, co stojí náš kousek, asi vysolíte těžko. Na sedmnáctkách se nasytíte jízdy tvrdé jako chování hooligans Chelsea. Ani dynamika motoru není bůhvíco, a ještě navíc hučí jako zahradní traktor. Jinak vynikající podvozek si tak nemůžete užít, jak byste třeba s benzinovou verzí mohli. Což nás přivádí k tomu, že volba benzinové šestnáctistovky by byla jediná skutečně rozumná věc, protože pragmatik by nad dieslem zešílel. Dorazily by ho pak speciální „miníkovy“ hlasy, ozývající se z repráků. Jsou tři. Holka šéfuje a dva pánové s ní konverzují.

54

Když nastartujete, žoviálně proberou počasí, a když necháte zapnutou klimu a otevřené okénko, pokárají vás za špatný přístup k životnímu prostředí. Každé prošlápnutí plynu do koberečku nebo ostřeji projetou zatáčku ale pozitivně okomentují, a dokonce vás svým „Yeeeeaahh, I am in love, let's Miniiiii!“ ještě podporují. Uf. Naštěstí se dají vypnout. V tichosti pak stejně dojdete k názoru, že rozum a Mini Cooper D 50 Camden nejdou dohromady. Tohle auto musíte buď milovat, a pak na nějakou tu chybku nehledíte, nebo nad ním prostě protočíte panenky.

<

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.