Page 51

Obsadil jsem prachatickou radnici na furt

Průhonice

KDE TO SAFRA JE?

„Ty vole!“ zařval poněkud hystericky nehistoricky ten střelený. „Jak asi teď ten cucflek vysvětlím doma ženě?!“ K plánovanému přepadení kupecké karavany vezoucí sůl už jaksi nedošlo. Všichni aktéři této historické rekonstrukce se totiž svorně zlomili v pase smíchy. Abych nezapomněl! Ten šíp měl místo hrotu gumovou přísavku. Víte, proč byla ve středověku sůl tak ceněným obchodním artiklem? Kvůli možnosti posolit si žvanec to tedy nebylo. Ale žvanec se v ní dal uchovávat, tedy konzervovat, na horší časy. Do Čech se sůl musela dovážet. Vozila se z bavorského Pasova po tzv. Zlaté stezce, přes šumavské hvozdy do Prachatic. „Díky obchodu se solí město Prachatice ve své době takřka pohádkově zbohatlo,“ vypráví mi účastník zmíněného přepadení. „A z původních kupeckých tábořišť vzniklo mnoho osad tady v okolí. Třeba Volary. Letos slavíme tisíc let, co se stezka začala používat.“ Současné Prachatice se snaží zašlou slávu Zlaté stezky opět vzkřísit. Z města vede k hranicím s Bavorskem žlutě značená turistická trasa, osazená informačními tabulemi. Začíná v blízkosti historického jádra Prachatic u bývalé Horní brány a po 33 kilometrech překračuje česko-bavorské hranice a pokračuje dál do Německa. Teď v listopadu je stezka takřka opuštěná. Je-li dobré počasí, či nevadí-li vám špatné, dá se celý její český úsek za víkend zvládnout. A při pouti liduprázdnou krajinou se vám lehce může stát, že se ocitnete – byť třeba jen na okamžik – v době, kdy kupecké karavany se solí putovaly krajem, doprovázeny drsnými muži, které mnohdy ještě větší drsňáci chtěli o sůl připravit.

<

ČiliChili | 11 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Z rozhledny Libín můžete omrknout Alpy

196 km / 2,5 hod. károu 150 km / 2 hod. károu 268 km / 3 hod. károu Šl ap an ic e

Jste-li zdatnější turisté a chcete-li strávit větší část víkendu spolu v přírodě, dojeďte ráno vlakem na hranice do Nového Údolí a po žluté značce projděte českou část kraje, kterým stezka vedla. Ve Volarech si najděte ubytování – je tam hotel a několik penzionů a pár pěkných hospůdek – a druhý den dojděte do Prachatic. Prachatice samotné vám nabídnou spoustu atrakcí. Chcete-li poznat historii zdejšího kraje, věnujte zvýšenou pozornost Prachatickému muzeu – je velmi pěkné.

St ra ko Pr ni ac ce ha tic Bu e dě jic e

PRO MILENCE

PRO PARTU

PRO RODINU

Projít pěšky v tomto ročním období za byť prodloužený víkend opravdu celou trasu – tj. z Pasova do Prachatic – je takřka nemožné. Pokusíte-li se však o to, zodpovědně se připravte. Počítejte, že na cestě již může ležet sníh a také že v tomto měsíci se zde z hodiny na hodinu může změnit počasí k horšímu. Proto ke standardní výbavě pro zimní turistiku přidejte sněžnice, slabé lano pro spojení všech členů výpravy v případě extrémně snížené viditelnosti, GPSku a mobil kvůli případnému přivolání pomoci atd. Pakliže začnete v Pasově, doporučuji jít (a nocovat) po trase Pasov–Waldkirchen–Haidmühle–Stožec–Volary– Prachatice. Celá trasa měří cca 80 km. Jo a ještě něco. Za Haidmühle, po přechodu státní hranice, se dostanete do Nového Údolí, odkud jede třikrát denně vlak do Stožce a dále do Volar a Prachatic! To kdyby náhodou...Hodně štěstí!

No s dětmi toho zde v tomto ročním období pěšky moc nezvládnete – počasí bývá poměrně nestálé. Prohlédněte si Prachatické muzeum. Děti jistě zaujme model renesančních Prachatic a množství interaktivních atrakcí. Vystoupejte na rozhlednu Libín, odkud dohlédnete až na Alpy, přehlédnete velkou část Šumavy a uvidíte až k Budějovicím. Pěkná je také vyhlídková trasa kolem Prachatic – děti se před večerem příjemně unaví a půjdou brzy spát. 13. listopadu se v muzeu Pošumavské jižní dráhy v Novém Údolí slaví 100 let trati Volary–Haidmühle. Jezdit má drezína, čekají vás různé zábavné akce a hraje tam šraml z Bavorska. Kdo nikdy neviděl a neslyšel, neuvěří. Proto doporučuji listopadovou návštěvu Prachatic a okolí naplánovat na toto datum.

51

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you