Page 49

Letem světem TIPY A TRIKY Jak se tam dostat Do Helsinek létají přímé lety z Prahy, ale jsou zbytečně drahé. Nejlevnější a přitom ne o moc časově náročnější je využít služby německé Lufthansy, která tam létá pravidelně. Ideální trasa je Praha–Mnichov–Helsinky.

Na obzoru plachta bílá

Kde spát Já zvolil stylový hotel Katajanokka, což je bývalé městské vězení. Budova zůstala původní, takže bydlíte v bývalých celách. V Helsinkách se nachází jen pár hostelů. V tomhle městě prostě nejsou moc zvyklí na turisty, kteří by tu chtěli přespávat. Lov drůbeže

Dobročinné jídlo

Kdybyste náhodou do Helsinek vyrazili, určitě si vyhraďte čas na památky. Budete potřebovat asi tak dvě hodiny, abyste je stihli obejít všechny. Za vidění vlastně stojí jenom obrovský pravoslavný chrám, který tu za své nadvlády postavili Rusové – Uspenskin katedraali, a také evangelická Helsinská katedrála. Pak už snad jenom švédská obranná pevnost Suomenlinna a helsinský olympijský stadion pro letní olympijské hry v roce 1940, které se nikdy nekonaly. S pohrdavým úšklebkem ještě můžete mrknout na nejstarší kamennou budovu ve městě, což je dům z roku 1757. Většina památek je spojena se švédskou nebo ruskou okupací. Koneckonců Helsinky samotné vznikly v roce 1550 na příkaz švédského krále Gustava I. Protože vybral úplně špatný flek, musely se o devadesát let později přesunout na své současné místo. Finové s bývalými okupanty nemají problém. Naopak. Protože nemají žádnou vlastní historii, co by stála za řeč, staví se ke švédské i carské (ne sovětské!) okupaci pozitivně. To jen dokresluje divnou finskou povahu. Ostatně to, že se Finsku dřív říkalo Čuchonsko, také, myslím, mluví za mnoho. Helsinky samotné vypadají trošku jako Ostrava, akorát nejsou tak pěkné, mají víc obyvatel (přes půl milionu) a Ostrava nemá moře. Je tedy vůbec nějaký důvod tam jet? Vlastně není, přesto bych to každému doporučil. Je to divné město v divné zemi a už jenom pro ten zážitek to stojí za to. A hlavně si můžete přivést spoustu suvenýrů s Mumínky.

<

ČiliChili | 11 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Co si přivézt Mumínky. S těmihle pohádkovými postavičkami tu seženete snad úplně všechno. Můžete je mít vycpané, na hrnečku, na svetru, na povlečení a na kondomu. Pokud nejste na kožichy, zbývá už jenom uzené sobí nebo losí maso, případně kaviár. Co nedělat V Helsinkách můžete dělat všechno. Lidi si tu ničeho a nikoho nevšímají, žijí zavření ve svých domovech, a protože na ulici žádné policisty nepotkáte, můžete tu klidně vyvádět, jak je libo. Fakt je, že Helsinky jsou tak nudné, že vás vyvádět beztak nenapadne. Co ještě vidět Pokud uděláte tu chybu, že do Helsinek zajedete s dětmi, pak určitě vyražte na výlet do zdejší zoo. Nachází se na ostrově v zálivu a dopravit se tam musíte lodí. Zvěře tam moc nemají, ale jsou tam alespoň losi, sobi a spousta racků.

49

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.