Page 19

Svobodu šanonům!  VZESTUP ÚŘEDNÍKŮ Prehistorie Ve starém Římě, Číně nebo Byzanci sice byrokracie bujela, ale armády řadových úředníků trávily životy ve špatně větraném koutě vládcovského paláce nebo chrámu, kde celý život přepisovaly vládcovské výnosy.

a (hlavně) jako místo, kde se pořádají týdenní a měsíční hodnocení výsledků a vyhlašování nejlepších pracovníků. Hybatelem tohoto prostředí je žárlivost, maskovaná týmovým duchem: Méně úspěšní nenávidí vítěze, ale ukázněně jim tleskají. ŠKOLNÍ Podle svědectví kantora z osmiletého gymnázia je školní sborovna prodchnuta solidaritou spolubojovníků proti společnému nepříteli – žákům. Učitelé se navzájem povzbuzují do dalšího boje, vyměňují si zkušenosti a utěšují se. Samozřejmě existují i výjimky, kde sborovna nefunguje a učitelé tvoří uzavřené skupinky, které se schází v jednotlivých kabinetech. TVOŘIVÁ Architekt s praxí v malé soukromé firmě nám vdechl naději, že existují kanceláře, kde je hnacím aparátem společný projekt. Zásluhu na tom má šéf, který funguje jako duchovní vůdce, vyvolávající úctu. Jediným stresovým faktorem jsou neustále hořící termíny, kvůli kterým v kanceláři všichni tráví víc času, než je zdrávo.

Osamostatnění Během renesance se začal rozvíjet obchod a s ním i administrativa. Kancly se líhly v koutech skladů a manufaktur. Roku 1395 vydal Geoffrey Chaucer Canterburské povídky a v nich poprvé použil slovo „office“ neboli kancelář v dnešním slova smyslu. V 15. století bylo úředníků už tolik, že pro ně vznikly první kancelářské budovy. Kupci si v nich pro své ouřady pronajímali stolky. Existoval tu i jakýsi office management se službami jako dolévání inkoustu a seřezávání husích brků. Kolektivizace Začátkem 20. století byla v módě robotizace všeho možného, hlavně lidí. Roku 1915 zavedla pojišťovna Equitable Life svůj „moderní efektivní kancelářský stůl“,

který měl úložné prostory pod deskou, a umožňoval tak manažerům vidět podřízeným pod ruce. Aby jeden manažer mohl buzerovat co nejvíc podřízených, vznikl „open space“. Dnešek Úředníci dál přežívají v open spacech nebo jejich modernějších variantách. Může jít o známé kukaňové farmy, kde má každý iluzi soukromí díky papundeklové stěně mezi sebou a sousedem, nebo o tzv. hot desk, kde nikdo nemá stálé místo, ale každý den si se svým laptopem sedne zrovna tam, kde je volno. Nejnovější trend pro lidi na volné noze je tzv. flexi office – zaplatíte na týden nebo na měsíc paušál a odměnou za to máte přístup do kanceláře, k tiskárně a k internetu.

SEBEŽROUTSKÁ Vzpomíná na ni kolegyně, která si prošla pozicí produkční v komerční televizi. Kancelář funguje jako velká místnost, kde se mačkají čtyři tvůrčí týmy, které se navzájem nenávidí. Vzájemná nevraživost panuje i uvnitř týmů. Reportéři stojí před kamerou a opovrhují zbytkem osazenstva, kameramani nadávají na produkční a produkční nenávidí šmahem všechny, protože bez nich by nic nefungovalo, a přitom ani nejsou v titulcích. ČiliChili | 11 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

19

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.

2010 | 11 | Čilichili: Kancl  

O práci v kanclu v dětství nikdo nesní. Ale hodně z nás tam skončí.