Page 59

Říká se, že pro elektronické knihy u nás neexistuje trh. Možná neexistuje proto, že nabídka zatím není valná. „V reálu se dá koupit jen několik desítek titulů a většinou ne příliš zajímavých. Výrazně lepší nabídka je v oblasti novin a časopisů,“ říká Viktor Horel, který pracuje pro největšího distributora čteček v ČR a provozovatele serveru digiknihy.cz.

„Obchod s elektronickými knihami u nás v rozumné míře neexistuje. S prodejem začne malé množství nakladatelů na vánočním trhu,“ říká Zdeněk Jaroš, vedoucí marketingu nakladatelství Grada publishing. „Elektronické tituly v našem nakladatelství zatím nevydáváme. Spíš čekáme, jak se vyvine situace na trhu. Té se pak budeme snažit přizpůsobit,“ potvrzuje Marie Böhmová z nakladatelství Paseka. První problém pro e-knihy u nás představují autorská práva. U většiny děl nemají nakladatelé sjednána práva na elektronické šíření. Náš zákon s ním obecně moc nepočítá. Petr Ráček z vydavatelství Portál přidává další důvody: „Většina nakladatelů se bojí toho, že pokud bude kniha dostupná rovnou v elektronické podobě, bude se mnohem více kopírovat a nelegálně šířit.“ Dnes je k nelegálnímu šíření po internetu potřeba knihu naskenovat, nechat načíst text speciálním programem, pak udělat korekturu a opravit pokud možno všechny chyby. To všechno nelegální kopírování ztěžuje. Naši nakladatelé se zatím moc neorientují v tom, jak knížky proti kopírování zabezpečit – navíc to dokonale ani nejde. Nakladatelé mají strach z nelegálního šíření, a tudíž i úbytku prodejů tištěných knih. „Nikdo nemá zkušenosti. Hlavně jde ale o psychologické obavy. Podle mého liché,“ říká Zdeněk Jaroš z Grady.

ČiliChili | 10 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

ČTEČKA, TO JE DRAHÝ ŠPÁS „V ČR prodáváme čtečky elektronických knih od roku 2008. A odhaduje se, že je tu asi deset tisíc zákazníků, kteří už takovou věc vlastní. První modely stály kolem 12 000 korun. Dnes se nejlevnější čtečky prodávají v ČR pod 5000 Kč. Na trhu je již víc než třicet modelů, velikostí a barevných variant,“ vysvětluje Viktor Horel. Výhodou lepších čteček je bezkonkurenční výdrž na baterii, která se nepočítá na minuty, hodiny ani dny, ale na týdny nepřetržitého provozu bez nutnosti dobíjet baterii. Lepší výbava znamená i perfektní čitelnost i na přímém slunci. Ke čtení e-booků ale nepotřebujete nejdražší čtečku. „Elektronické knihy se dnes čtou i na stolních počítačích a mobilních telefonech. Na trh přicházejí i další platformy, zejména inteligentní tablety typu Apple iPad,“ připomíná Lucie Vávrová ze serveru Palmknihy.cz. UŽ TO BUDE? Nakladatelé u nás dlouho váhali. Je ale možné, že letošek bude pro české e-knihy zlomový. Na podzim se chystá rozjet několik velkých distribučních projektů. Mezi ty, jež jsou už vidět, patří třeba www.wknihy.cz či www.palmknihy.cz, které po letech distribuce e-knih zdarma oznámily vstup na trh placených e-knih. Něco podobného inzeruje také projekt www.gutenberg.cz, o kterém se toho ještě moc neví. Mezi další nové projekty patří například www.litero.cz, www.elibellus.cz, www.ereading.cz. Zmiňovaný server Palmknihy.cz je na trhu už deset let a je největším distributorem elektronických knih na českém internetu. Během existence serveru si čtenáři podle údajů společnosti stáhli na 5,5 milionů knih, velké komerční taháky tu ale samozřejmě zatím nejsou a najdete je jen v knihkupectvích. „K dispozici je na serveru téměř 3,5 tisíce svazků. K dispozici jsou elektronické knihy s propadlými autorskými právy, tj. ty, jejichž autor je více než 70 let po smrti. Nebo ty, jejichž autor dal svolení k šíření svých děl v elektronické podobě,“ říká Lucie Vávrová ze serveru. S Palmknihami chtějí začít spolupracovat například nakladatelství Albatros, Academia, Fragment a Galén.

>

59

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.