Page 53

Features

Česnečka zahání upíry

Jasně, zahání. Ale kolikrát za život jste to potřebovali? Česnečku si radši udělejte na to, aby vám z hlavy vyhnala partu trpajzlíků, co vám v ní bubnují ráno po mejdanu. Je to ideální vyprošťovák. Text: Martin Groman Foto: Michael Kratochvíl

Pro ČILICHILI vaří máma Iva z Penzionu v polích www.penzionvpolich.cz

NA HRNEC VYPROŠŤOVÁKU: 2 větší brambory 10 stroužků česneku vývar z hovězích kostí, ale klidně stačí kostka bujonu ideálně domácí husí nebo kachní sádlo, ale může být i normální sádlo nebo máslo špetka majoránky sůl a pepř 20 minut času

POZOR: Česnečku na pomejdanové osvěžení si připravte den předem – ráno už budete mít sílu akorát tak ji ohřát. A jestli se vám nechce dělat si nejdřív půl dne vývar z kostí, udělejte ji z masoxu nebo bujonu v kostce. Akorát bacha, jak jednou zkusíte tu s vývarem, nebudete už chtít jinou.

Uvařte brambory a rozdělte si je na půlky. Na plotnu prskněte hrnec a jedem – nejdřív v něm na sádle nebo másle orestujte 4 stroužky česneku nakrájené na plátky. Když je zlatý, přilijte vývar. Oškrábejte opečený česnek a do polívky prolisujte nebo nastrouhejte vařené brambory. A teď ještě zbylý česnek prohnaný přes lis.

Vařte 10–15 minut, osolte a opepřete podle libosti, a jestli tušíte, že ráno budete potřebovat něco silnějšího, přidejte ještě trochu čerstvého lisovaného česneku. Kdyby se vám zdálo, že je polívka nějak řídká, mrskněte tam trochu jíšky.

Patříte k lidem, co si myslí, že jak na hladině neplavou mastná oka, není to polívka? Tak přidejte ještě lžičku sádla. Krátce povařte, přidejte majoránku, a hotovo. Ráno ohřát a srkat po lžičkách. Podávat můžete s krutony z housky, ale na oblíbený sýr se vykašlete, akorát se od něj zaprasíte.

TIP STARÝ BABICI:

Když nemáte þesnek, tak ještČ pĜidejte sĤl.

53

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.