Page 51

KDE TO ‚SAFRA‘ JE? 174 km / 2 hod. károu 470 km / 7,18 hod. károu 372 km / 5,36 hod. károu 23,7 km / 24 min. károu O st ra va

Praha

Pl ze ň

Ch eb

Brno

PRO MILENCE Přímo z města vyrazte na příjemnou procházku – po zelené značce KČT zhruba čtyři kiláky na Zelenou horu (nejvyšší vyvýšeninu českých Smrčin), kde stojí rozhledna, tzv. Bismarckova věž. Z výšky lze obdivovat daleké i blízké krásy Chebska. Třeba ve vás na prchavý okamžik germánsky monumentální Bismarckturm vyvolá pocit, že po ochozu bloudí duchové milenců z dávných legend – třeba Guntera a Brunhildy. Nebo Siegfrieda s Kriemhildou... Jen oni a vy! Projděte se ruku v ruce samotným městem. Je velmi krásné a vaši důkladnou pozornost jistě zaslouží. Pánové, můžete vyprávět své milé pověst o jedné místňačce Rozálii, kterážto byla tak marnivá, až ji odnesl čert. Nebo ji můžete vzít na nákupy na pěší zónu. Nebo obojí.

ČiliChili | 10 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

PRO RODINU PRO PARTU Obujte pořádné boty a pokuste se projít alespoň část Chebska. Jedna z dobrých tras vede na sever do Františkových Lázní a dál k rezervaci SOOS. Pakliže si za základnu zvolíte Cheb, dělá to i s návratem cca 35–40 km, což se za den ujít dá. Nebo pro méně zdatné okruh kolem Bismarckovy věže a zříceniny hradu Liebeneck. Stejně tak se dá každá trasa jet na kolech – vůbec, celé Chebsko je cyklotrasami hustě potkané. Teda protkané. Červená zeď a Černá věž na hradě v Chebu. Ten tam stojí už od 12. století.

Určitě ukažte dětem rezervaci SOOS. Nachází se asi dvacet kilometrů severně od Chebu. V rozlehlém, přísně chráněném rašeliništi si můžete prohlédnout množství bahenních sopek – mofet. Evropská rarita, tzv. křemelinový štít – nahromaděná křemelina z jezerních řas –, způsobila, že dno zdejšího vyschlého jezera dnes vypadá jako „měsíční krajina“: nic tu neroste ani nežije. To udiví a zaujme každého nezbedu a zajistí vám chvíli klidu. Třeba i pěkných deset vteřin! V místním muzeu si dětičky užijí modelů prehistorických oblud v životní velikosti (zvlášť strašidelně působí mládě mamuta). V přilehlé restauraci se můžete najíst! Pokecáte-li se někdo při jídle kečupem, můžete si s dětmi pohrát na vojevůdce propíchlého v Chebu.

SOOS se čte stejně oběma směry... No nic, také tam mají bahenní sopky.

51

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.