Page 47

Letem světem

TIPY A TRIKY

Vysíláme velkou přestávku

dvacet školáčků, jejichž rodiče si nás vybrali,“ zorientuje mě řídící učitelka Key. Vzdáleným školákům přiletí sešity, video a audiokazety vrtulníkem, který doplňuje i zásoby potravin, a pak se po skupinách nebo privátně učí po rádiu s kantorem. Nalejvárnu odpoledne přebírá jeden z rodičů. V současnosti se samozřejmě hodně věcí řeší po interDvanáctiletý ušmudlanec netu, nicméně i tady věří, že síť sítí ještě dlouho netrumfne. na mě vybalí opravdovou radioškolství Učitelé jezdí i na inspekční návštěvy zákeřnost: „Znáš a začátkem školního roku se všichni i s žáky sejdou v téhle škole. Dokážu Pokémona?“ si představit, jak výuka s abstraktním  učitelem vypadá, takže výsměch typu „vrať se do základky“ bych tady bral jako výzvu k nekonečným prázdninám.

Jeskynní obyvák v Coober Pedy

DOMORODÉ HADIVADLO Na zelené louce v parku hrají domorodci karty a notně si přihýbají z lahví ukrytých v papírových pytlících. Chtějí zaplatit i za to, že na ně pokukuju. Ani náhodou. V Centru domorodé kultury si kvůli půldennímu domorodému školení nechám udělat inventuru peněženky oficiálně a dobrovolně. „Naše filozofie připomíná trojúhelník, na jehož rozích jsou umístěny hlavní okruhy moudrosti. Fyzický svět, svět lidí a posvátný svět. Od prvního jsou odvozeny nebe, zvířata a země. Druhý tvoří lidé, rodinné ČiliChili | 10 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Kde spát Každý podle svých potřeb a možností. I v odlehlých rezervacích lze najít hotely, které mají v nabídce prezidentská apartmá. Asi největší nával turistů však zažívají levné ubytovny pro baťůžkáře. Podle počtu lůžek na pokoji stojí do třiceti australských dolarů. V Coober Pedy si užijte noc v jednom z jeskynních hotelů. Na okrajích měst jsou ještě levnější kempy, kde mají veškeré vybavení. V národních parcích a rezervacích jsou k táboření vyhrazená místa. Nedbáte-li na ně, zaplatíte! V pustině je možné postavit stan anebo schrupnout pod širákem kdekoliv. Jak cestovat Vzduchem nebo po zemi. Každé menší městečko má malou přistávací plochu. Po outbacku, jak se tamní pustině říká, křižuje několik soukromých autobusových linek. A když si člověk koupí lístek na několik tisíc kilometrů, přijde to i dost levně. Napříč zemí vede Stuartova dálnice, ale i transkontinentální železnice Ghan. Auto se dá pořídit za kapesné, ale běda, když někde v zemi nikoho přestane řehtat motor. Jestliže se nebojíte stopování, na delší vzdálenosti lze vřele doporučit takzvané road trainy. Jde o trucky, které za sebou táhnou několik návěsů. Jejich řidiči si rádi poklábosí.

Co si přivézt Klasikou od protinožců jsou bumerangy, trika s malůvkami, kožené bušmanské pláště a klobouky. Oblíbeným a mnohem kreativnějším nástrojem než buranská vuvuzela je dřevěná fujara zvaná didgeridoo. Hře na ni se při troše trpělivosti naučí i hudební embryo. Také místní vína se dostávají na výsluní zájmu a vyhrávají i mezinárodní sommeliérské soutěže. A proč nenakoupit přímo u pramene. Pak ještě plnou digikartu fotek a zápisník tuláckých historek. Třeba o tom, jak blbí turisté našli u cesty mrtvého klokana, navlékli ho do svých hadrů, a ještě než stačili zmáčknout spoušť fotoaparátu, zvíře odskákalo do pustiny a několik let se v krajině pohyboval skákající trhan. Co si dát Úplně všechno. Kvůli mezinárodnosti australské kuchyně neexistuje v podstatě nic, o co by byl mlsný jazyk ochuzen. Jinak se jí všechno, co se dá v pustině skolit nebo sebrat. Velmi výživné a na druhou stranu dietní je maso ze Skippyho. Sto gramů klokaního obsahuje zhruba polovinu cholesterolu jako stejné množství telecího nebo srnčího, které jsou u nás považovány za nejzdravější. Na jídelníčcích jsou i steaky z krokodýla či velblouda nebo ze zvířat z domácích chovů. Zajímavě chutná i takzvané ovoce z buše, tedy divoké švestky, broskve či citrony. Australané jsou celkem slušní pijáci tvrdého, takže třeba rum Bundaberg určitě nezklame.

47

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.