Page 42

Rozhovor Třeba svoji kartu vyfotím s dnešními novinami.  Ta důležitá krabička, Hardware Security Module, jak vy říkáte, je jenom jedna? Jsou čtyři a všechny v sobě mají identickou kopii hlavního klíče. Ale kdyby všechny přestaly z nějakého důvodu fungovat, tak se vezme pátá krabice, kterou bychom zinicializovali našimi klíči-kartičkami. Nahráli bychom zálohu a zase by se obnovil provoz. Může se taková havárie někdy stát? Osobně se domnívám, že ne. Ještě si tak dovedu představit, že dojde k chybě, že bude něco špatně naprogramované, ale nemyslím, že by třeba mohlo dojít k teroristickému útoku a k fyzické destrukci těch zařízení. Takže uznáváte, že ten klíč je jenom symbol... Je to další úroveň zabezpečení, kdyby snad k něčemu došlo. Ale bude moc dobře, když ho nikdy nebudeme muset použít.

v současnosti na celém světě nejvíc domén zabezpečených technologií DNSSEC, překročili jsme číslo 100 tisíc – to je sedmina všech českých domén! Mně už to stačí, děkuju. Pane Surý, jste schopný žít i s lidmi, kteří se v počítačích nevyznají? Vzhledem k tomu, že jsem se právě oženil... Jsem. Vaše manželka je odbornicí na internet? Není. Ta mojí práci úplně nerozumí. A uměla by vysvětlit, co je to DNSSEC? Myslím, že ani to asi ne. Opravdu děkuju. Poněkud jste mě uklidnil.

<

Kde ho máte? Uložený v bance, v bezpečnostní schránce. A zůstane vám navždy? Na pět let – pak proběhne další ceremonie. Do té doby mě budou jednou ročně kontrolovat, jestli mám pořád tu kartu v držení. To jim budete posílat fotky? Ano, třeba svoji kartu vyfotím s dnešními novinami. Pak ji zase na rok vrátím do bezpečnostní schránky, a to je celé.

Na Linuxu lze dnes použít tři řešení: Bind9 (minimálně 9.5.0-P2), NSD a nový rekurzivní DNS server Unbound.

Znamená pro vás celá ta akce s klíčem něco důležitého? Zbohatnete? Jste teď slavnější? Nezbohatnu, ta funkce je čestná. Ani kdovíjakou prestiž mezi odborníky mi to nepřineslo, v naší komunitě se na medaile nehraje. Je to jen taková pochvala, důkaz, že jako CZ.NIC máme dobré jméno, že jsme aktivní. Mimochodem Česká republika má

42

ČiliChili | 10 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.