Page 38

Rozhovor

Český pán

internetu Bezpečnost světového internetu střeží sedm lidí. Jedním z nich je internetový expert Ondřej Surý (33) ze sdružení CZ.NIC. Jako počítačový analfabet jsem si jeho jméno nejdřív vygoogloval. Našel jsem fůru odkazů. Bohužel jsem z nich vůbec nic nepochopil… Text: Goča Komárek Foto: Michael Kratochvíl

Sedíte občas několik dnů a nocí v kuse před monitorem? Stávalo se mi to. A přiznám, že se to občas stane dodnes – nějaká hra mě chytne na celý víkend, ale potom tahle vášeň na několik dalších měsíců opadne. Dobrý den, mluvte na mě, prosím, jako na dítě, nebo se ztratím. Dobře, pokusím se. Vzpomenete si na svůj první počítač? Úplně první? Ale jo, PMD 85 – byl černobílý a vyznačoval se tím, že už uměl programovací jazyk Basic. Bylo to v roce osmdesát něco a já na něm hrál Manic Miner; hru, ve které pobíhá horník bludištěm a žerou ho tam potvory. Tehdy začala vaše láska k počítačům? Do té doby jsem chtěl dělat ošetřovatele v zoo, ale když přišel počítač, najednou jsem měl jasno. A brzy jsem začal programovat. To zní tak jednoduše! Mě by v dětství ani nenapadlo začít něco programovat... Jenže mě vždycky fascinovalo, když jsem dokázal pochopit nějaký problém. A tak jsem chtěl vědět, jak počítač pracuje. Poprvé se tahle moje vlastnost projevila, když jsem chtěl zjistit, jak fungují naše kukačkové hodiny – zkoumal jsem je tak dlouho a urputně, že už si pak nikdy nezakukaly.

38

Jaké hry dnes hrajete? Ty s příběhem. Moc mě nebaví jen chodit a střílet, chci vyprávění, které má nějaký vývoj – ve stylu knížky. Vždycky mě hodně bavily třeba hry Fallout, apokalyptické příběhy z vybombardované země. A řeknete si někdy, tak, a teď si od počítačů a od internetu na pár dní povinně odpočinu? Moc často ne, protože u počítače dovedu relaxovat – bezduše na něco klikám a tím si odpočinu. Ale na Silvestra před čtyřmi lety jsem byl na velbloudech v Tunisku, tam internet nebyl, a cítil jsem se příjemně. Takže to zvládám. No a teď se pustím na tenký led, opravdu mluvte jak s miminem. V létě jste se prý stal jedním ze sedmi expertů, kteří mají klíče od světového internetu. Mně celá ta zpráva připadá šílená, vůbec jí nerozumím. Není to jen nějaký reklamní trik? Částečně to jako reklama vzniklo.

>

ČiliChili | 10 | 2010 cilichili.cz | facebook.com/cilichili

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you