Page 23

CO SE DĚJE VE VRANOVICÍCH DALŠÍHO: Výtečně se tu daří silovým trojbojařům díky trenérovi Ivanu Karpíškovi. Jeho klub má až tři desítky členů, kteří slaví úspěchy na republikových mistrovstvích už dvacet let.

Muži padali jako podťatí.  neskrývá sudí ženskou loajálnost. Penaltového rozstřelu se nakonec účastnila i přítomná děcka. Gólmanky musely pochytat více než padesát střel. Ne vždy úspěšně. A výsledek utkání? Neznají ho ani hráčky. Není prý podstatný. S nápadem na babský fotbal přišlo před třemi lety náhodné uskupení vranovických žen. Nemají ambice povznést svůj fotbalový um na profesionální úroveň. Navzdory tomu se snaží nějaký čas před utkáním trénovat. „Snaha vždycky je, ale nakonec si na tréninku stejně odkopeme jen to nejnutnější. Pak naznáme, že není radno podceňovat ani teorii, a jdeme ji řešit do hostince,” říká frontmanka babského týmu Gábina Vinická.

<

ČiliChili | 10 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Pořádají se samozřejmě hody a májová. Ve Vranovicích je pořádá vždy ročník, který v aktuálním roce dosáhl plnoletosti. Májová veselice se zachovala z dob, kdy rekruti odcházeli na vojnu a loučili se s celou vesnicí. Přestože dnes už vojenská služba nehrozí, takzvaná májová se drží dál. Lidé ji prožívají jako oslavu jara. A novodobí rekruti se svými partnerkami jako generálku na hody. Ty začínají vždy okázale průvodem obcí i nedělní hodovou mší v kostele, nechybí tradiční tanec moravská beseda či verbuňk. S nedělním večerem ale přichází uvolnění a neobvyklá sóla. Letos to bylo například hasičské sólo, kdy stárci obdarovávali tanečníky sirkou do klopy, nebo rákosníčkové, kteří místo vína nalévali do pohárků zelenou. Na takzvané moudré sólo vytvořila děvčata na sto padesát papírových smotků s citáty klasiků, a obdarovanému tak věnovala duchovní povzbuzení. Hodové pondělí se vyznačuje velkou uvolněností. Tančí se bosé sólo, v trenkách i podprsenkové. Kupodivu i při těchto rozvernostech bývá plný parket tanečníků.

23

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.