Page 22

Ženský tým v plné síle

Babský fotbal: úplatky, kořalka a recese Živé sele jako úplatek pro sudího, slepý pomezní rozhodčí a nezřízený alkoholový doping. Fotbalový skandál?! Ani náhodou. Babský fotbal, který každoročně pořádají ženy ve Vranovicích u Brna, se vymyká všem pravidlům. A tribuny zaplňuje takový počet fanoušků, jaký se na běžná utkání místního fotbalového klubu nikdy nesejde. Poslední srpnovou neděli letos už potřetí naběhla na pažit vranovického stadionu roztodivná sestava ženských. Neváhají se ozdobit natáčkami, culíky a pihami namalovanými na nose. „Fotbal jsme vlastně nikdy nehrály, pravidla jsou pro nás španělská ves, ale chceme něco dělat,” vysvětluje frontmanka týmu Gábina Vinická. Stejně jako ona má většina svátečních fotbalistek už odrostlé potomky, nechybí tu ani padesátnice s vnoučaty. Se sportem se většina z nich příliš nekamarádí, ale nechybí jim nadšení. Táto, počkej doma!” vyběhla za svým

mužem z brány gólmanka Hana Celnarová, když ji přestřelil hlavičkou a vpálil gól. K pobavení všech přihlížejících ho hnala až do poloviny hřiště. Letos ženské vyzvaly ke klání místní starší pány. Silnější polovičky měly po celou dobu navrch. A to se na důkaz vstřícnosti muži obuli do gumáků. Ke střetům dochází při babském fotbalu často. Ženské jdou totiž do boje o míč s bezhlavou vervou. Ale někdy svá zranění předstírají. Vědí, že záchranná četa je odveze na střídačku pohodlně na dvoukoláku a ztrátu energie doplní kapačkou s kořalkou. Jakmile to odhalili muži, padali na zem jako podťatí hromadně. Hlavní rozhodčí – pochopitelně žena – zatím uděluje tresty. Za žlutou kartu lok jelzina a za červenou fernet. Je to jednostranná taktika ve prospěch žen. „Doufáme, že to pány brzy unaví,”

KDYŽ TO FUNGUJE VRANOVICE Vranovice leží v soutokové oblasti Jihlavy a Svratky, kousek od Brna. Pálava je odsud na dohled. Život vsi ovlivňuje železnice, prochází tudy koridor Brno–Vídeň. Vranovice díky němu vstoupily dokonce do historie – odehrála se tu vůbec první srážka vlaků v českých zemích, a to 7. července 1839. Vranovice nejsou žádná ospalá víska, ročně se tu koná na šedesát kulturních a sportovních akcí.

22

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.