Page 20

TOHLE JSOU DUŠE VSI To nejdůležitější, co potřebuje vesnice na to, aby byla živá, jsou lidé. A ne jen tak ledajací, ale ti, co dokážou ostatní rozhýbat, inspirovat a nadchnout je pro bláznivé věci. Chcete příklady? Václav Koubek, Chotěmice nedaleko Deštné u Jindřichova Hradce Písničkář, harmonikář, divadelník, spisovatel, filmař, cestovatel, herec a produkční Václav Koubek si život na vsi vybral dobrovolně. Proč jste se sem stěhoval? Věřil jsem, že život na venkově je pro rodinu s dětmi ideální. Měl jsem nejdřív spoustu plánů s hospodářstvím, ale všechno se ukázalo být moc nepraktické, pracné a nerentabilní. Nakonec se realizuju ve Vesnickém hudebním klubu a stodolu plním diváky včetně místních.

Co bylo pak? Na podzim roku 1997 jsme ho chtěli dát zase dohromady. Uspořádat akci, na níž se bude hrát ze starých černých desek muzika, kterou lidé už pomalu zapomínali. Mělo se to jmenovat „Tančíme Jako Za Mlada“, ale název se nevešel na plakáty celý. Jako Za Mlada nám pak zůstalo. Jak to baví ostatní? Ti, co se neúčastní aktivně, nám většinou fandí. Ale samozřejmě jsou i takoví, co nám nepřejí. U všeho podobného je vždycky vidět jenom výsledek. To, že přišla spousta lidí, co zaplatili vstupné. Ale ten šílený čas, práci, zodpovědnost a náklady už nikdo vidět nechce. Na to si musíte zvyknout a jen se tím bavit.

Jaroslav Dominik, Štítina mezi Opavou a Ostravou Jaroslav Dominik je bývalý ředitel školy ve Štítině, Jaké to je, tmelit sousedy? Nedělají vám trenér volejbalu, kronikář a člen náronaschvály? Nezávidí? dopisného souboru Bejatka. Organizuje Můj klub i podnikání jsou neziskové, Máme i sjezd výlety a účastní se tradičního sjíždění a tak mi nemají co závidět. Snažím na kánoích, tzv. řeky Opavy. se zvýšenou frekvenci aut a hluku kompenzovat volným vstupným Co se u vás děje zajímavého? Žbluňk. a trpělivě hasit případné konflikty. Štítina se může pochlubit třeba stoletou  divadelní tradicí. Máme tu ochotnický Stále platí, že soused sousedu je svatý. Na vsi o sobě lidé všechno kroužek ŠAMU (Štítinská akademie vědí. Proto se tu nekrade a u piva přes zimu v hosmúzických umění). Už třikrát v soutěži ochotnicpodě vše vysvětlí. Myslím, že lidé na venkově jsou kých souborů postoupil do Vysokého nad Jizerou průhlednější, lze s nimi líp spolupracovat. Anonyna Krakonošův divadelní podzim. Kromě divadla tu mita města vychovává neřády. funguje pěvecký soubor Bejatka, hasiči letos oslavili 120 let od založení, organizujeme pochod Štítinská Jiří Šindler, Slatina u Bílovce u Nového tatranka a sjezd Opavy na kánoích, tzv. Žbluňk. Jičína Krom toho máme štítinské Mládenecké. Ve Slatině to žije. Místní mají kapelu Slatinský Schrummel a vůbec žijí tak nějak pohromadě. Jeden Co to je? příklad za všechny je spolek Jako za mlada. OdpovíJe to slavnostní přijímání nových členů do Cechu dal nám jeho člen Jiří Šindler alias Preclík. mládenců. Mládenec zůstává v Cechu, než se ožení. Po tradiční mši jsou Mládenci zbaveni kravat na znaCo že jste to za spolek? mení volnosti a pak musejí prokázat statečnost Ve Slatině několik let před revolucí působila skupina na housenkové dráze. Po křtu Mládenců následuje PVD (Ptákoviny Všeho Druhu), která se bavila pořázvedání zasloužilých ženáčů na historickém dřevědáním Kácení máje, což byla celodenní letní akce ném koníkovi. Musejí na koni vypít štamprli a pak na vodní nádrži. Soutěžící se tam pomocí různých věnují Mládencům peníze. Každý pohoupaný má ujetých strojů pokoušeli přeletět vodní plochu. S přínárok na mládenecký guláš, který roznášejí místní chodem možností podnikat se spolek rozpadl. svobodné dívky. Je to krásná akce.

<

20

2010 | 10 | Čilichili: Duše vsi  

Česko je jedna vesnice vedle druhé.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you