Page 63

HLÁŠKY Z KNIH JIŘÍHO KULHÁNKA VLÁDCI STRACHU * „Jestli vokamžitě nevodprejsknete, tak vám nakopu prdel, že si na sraní budete muset sjednat invalidní pojistku a pomocný sbory OSN!“ Že to mluví žena, jsem poznal podle šátku kolem hlavy – hlas měla jako šikovatel z třicetileté války.

Česká fantastika živořila do Vládců strachu na okraji zájmu. Čtenáři domácím spisovatelům nevěřili, a ti tak museli vycházet pod pseudonymy jako třeba Frank N. Skipper (František Novotný), George P. Walker (Jiří W. Procházka) či Jeremy Shackleton (Jaroslav Mostecký). Kulhánek čtenářům ukázal, že český autor dokáže napsat lepší knížku než většina světových hvězd, a české jméno tak postupně přestalo být prokletím a stalo se naopak výhodou.

* „Já se vo něj postarám, Mamá,“ řekla hubená, sotva dvacetiletá slečna, znuděně opřená o zeď a znuděně kouřící bachratou, ručně stočenou cigaretu. Podle smradu to byla marihuana napůl s pneumatikou.

NOČNÍ KLUB

VŠAK MY TĚ TO NAUČÍME Jiří Kulhánek a jeho následovníci rozhodně nespadli z nebe. Naše fantastika má proti běžné beletrii výhodu v tom, že její fandom, tedy široká základna fanoušků, je zvyklý si své autory vychovávat. Už od roku 1982 existuje Cena Karla Čapka – Mlok, každoroční soutěž sci-fi povídek a románů. V poslední době takových soutěží funguje spousta. Sci-fi časopis Ikarie vyhlašuje povídkovou soutěž Ikaros, časopis Pevnost a sci-fi klub Palantír soutěž Vidoucí či Klub Julese Vernea povídkové klání O nejlepší fantasy. V těchhle soutěžích budoucí autoři románů brousí své umění, porovnávají ho s ostatními,

* Žaneta si kdysi dávno nechala nahoru na pravý prs vytetovat kolibříka, ale ptáček se dlouhodobým používáním vytahal na něco, co připomínalo nejspíš pterodaktyla. Jak na mně jeho majitelka předváděla polohu odborně zvanou „jízdmo“, vypadal i na pterodaktyla pěkně nakrknutě.

SÉRIE DIVOCÍ A ZLÍ * „Není důležité vyhrát, ale přežít. I když vyhrát je taky fajn. Obzvlášť když vyhraju já.“ * „Kdo jsi bez miny, hoď kamenem.“

>

ČiliChili | 09 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

63

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you