Page 53

Letem světem

A přidáme hřebíček...

zdrávi,“ říká šestačtyřicetiletý obchodník Viktor Kaparas. Každý rok to prý zopakuje, aby boží náklonnost neztratil. Při pohledu na trpící chlapíky však materialistu napadne, že je to pro ně spíš zkouška odvahy než náboženské jančení. Po ošetření a zavázání ran se oklepou a večer jsou jich knajpy plné. I když alkohol, jak známo, podporuje proudění krve. JÍZDA BOHOLEM Doteď jsem křižoval jen hlavní a největší ostrov Luzon, ale to se musí napravit. Vždyť Filipíny tvoří zhruba 7100 ostrovů, a kdo nenakoukne Následně se vrhnu do dali na ty ostatní, je prd cestošího dobrodružství. Pronajmu vatel. Takže hurá na Bohol. za obstojnou cenu skútr a vyráPoražený kohout skončí U metropole Tagbilaranu se žím do vnitrozemí Boholu. Kdo nachází ostrůvek Panglao, kde takovou bezstarostnou jízdu v polívce. Bar Barbarské? je to samý turistický resort. nezažil, neporozumí té blažeJelikož v těchhle nechutných  nosti. Nejdřív si v jedné z přímístech jsou celkem bezpečné rodovědných stanic okouknu potápěčské báze, ubytuju se a ráno v půjčeném nejmenšího primáta na světě nártouna filipínského. neoprenu svištím na moře. Nicméně první ponor Jde o něco jako mimi z nutrie s vytřeštěnýma očima je učiněný horor. Uši bolí, jako bych jak z kokainu. Dál si prohlédnu Čokoládové hory. v nich měl narvané fazole, dýchám Ty, byť v zeleném provedení, opravdu vypadají jako jak v posledním tažení a proudy obrovské pralinky. mě unášejí do temnot. Průvodce Příjezdová cesta do jedné z vesnic u přístavu mě podrží, čímž zmírní paniku. Ubay je úplně zastavená motorkami. Jako by se tady Pak už si užívám vší té havěti. konal výprodej. Tajemné sešlosti přijdu na kloub až Ryby, raci, želvy. na konci vsi. Úzkou cestou kolem stánků s chlastem a jídlem, kudy se potácí zástupy místních chasníků, se dostanu k aréně. Na tribunách řvou chlapi jako v extázi a čumí na kohoutí zápasy. „Nejoblíbenější sport na Filipínách. A vůbec se u něj nenadřeme,“ V kur níku m usmívá se rozhodčí. Vstoupí do kruhu, zvedne dva i říkají Steve opeřence, trochu jim o sebe otře zobáky, pustí je n Sea gal do pilin, a mela začíná. Po několika minutách se chrabří bojovníci mění v zakrvácené mátohy. Nedokážu rozklíčovat, který byl lepší, ale rozhodčí zvedá toho, který občas jeví známky života. Druhý skončí v polívce. Barbarské? Možná, ale hlavně že si mají Filipínci jak hrát. Kdo si hraje, nezlobí, a proto jsou tak mírumilovným národem.

<

ČiliChili Či Čil Č iliChili il iCh iiC Ch C hiil ili li | 0 li 09 9 | 22010 0110 010 01 0 ccil ci cili iilliic ici cili ci lli.i cz cz | ffacebook.com/cilichili acceebo ac ace boo b o ook.ccom om//cil ilich il ich cch hil iili llii cilicili.cz

Co nedělat Lid je i přes staletí cizích nadvlád mírumilovný a snášenlivý. Pravidel sebezáchovy moc není. Snad jen nenechávat se vozit taxikářem bez zapnutého taxametru, v nevěstincích se nechovat hrubě k holkám a neplivat na zem v kostelech. Není vhodné se hádat s policajty a smát se prodavačkám, že musí i na účet za dvě limonády použít kalkulačku. Na Španěly a Japonce se na Filipínách nedívají s nadšením, ale nacionalistickou vendetou se to neřeší. Nedoporučuje se jezdit do zapadlejších krajů ostrova Mindanao, kde žijí převážně muslimové. Hrstka extremistů se tam občas snaží rozpoutat nepokoje, aby dosáhli vyhlášení nezávislého islámského státu, a mohlo by je napadnout vzít si k tomu rukojmí. Čím místní oslníte Úsměvem, poděkováním a vlídností. Není na škodu jim mezi řečí zopakovat detaily made in ČR z jejich vlastní historie. Tedy litoměřického profesora Ferdinanda Blumentritta, jenž byl kamarádem jejich národního hrdiny Josého Rizala. Pražské Jezulátko, jehož kult vládne i tam. A české vojáky, kteří se v amerických barvách účastnili za 2. světové války bojů proti Japoncům o filipínské ostrovy. Dobře namířená lež, že zpracováváte informace pro světoznámé turistické průvodce, vám také může s lecčíms pomoci, ale pozor, abyste se do ní nezamotali. Na mladší generaci platí i znalost basketbalu, mobilních telefonů, počítačových her či rapu.

53

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you