Page 33

PLAKÁT #03

3

KREV V MÝTECH A V UMĚNÍ

Podpis vlastní krví už od Fausta znamená něco mnohem závažnějšího než normální podpis. Krví se upisujete ďáblu.

Téma

KRVAVÍ UMĚLCI Marc Quinn – sochá ze zmražené krve. Vytvořil z ní i svou vlastní bustu. Ano, socha musí být pořád v mrazáku. Snad nevypnou proud. Franko B – maloval svou krví a občas i na vlastní tělo. Ron Athey – vystavoval papírové pruhy potřísněné krví.

Když proslulý producent Tony Wilson podepisoval smlouvu s New Order, údajně namočil pero do vlastní krve. Smlouva byla nastavená tak, že společnost prodělávala na každém prodaném singlu. A to u New Order šlo o některé z nejprodávanějších písniček té doby! Tony Wilson byl ale grand, který tvrdil, že mu jde o hudbu budoucnosti, a ne o peníze.

ČiliChili | 09 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Yang Zhichao – rád maluje směsí krve a barvy a jednou si nechal na záda zasadit stromeček, který se měl jeho krví živit. Andres Serrano – je posedlý vlastními tělesnými tekutinami. Jeho obraz Krev a sémě III zdobí obálku alba Load od Metalliky.

KONTROVERZE Krev je tekutina, ze které se kdekomu dělá špatně, a zároveň jedna z nejvzácnějších látek na světě. Když se umělec (v uvozovkách nebo bez) rozhodne pracovat s ní jako s obyčejným materiálem, musí počítat s tím, že jeho počínání přijde leckomu nejapné, hnusné, pitomé nebo rovnou zlé. Günther von Hagens neváhá pracovat ani s mrtvými lidskými těly (na jeho výstavu mrtvol byly návaly i v Česku) a mimo jiné kuchá i zvířata. Takhle vypreparoval žilní systém kohouta, totéž udělal i s králíkem. Podívaná to je zajímavá, což o to, ale eklhaftní může být pro leckoho taky. Pan Hagens má svoji slávu, o kterou mu asi jde, a my ostatní se máme o čem hádat v hospodách.

<

33

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.