Page 31

2

PŘÍSLOVÍ Lidská kůže má různou barvu, ale krev je vždycky rudá (Francie) Krev krví nesmyješ (Afghánistán) Krev je hustší než voda (všude po světě) Z kamene krev nevymáčkneš (všude po světě) I bílý zub má krvavý kořen (Afrika) Země nežízní po krvi vojáků, ale po potu farmářů (Brazílie) Kdo má vši v šatech, ten má krev za nehty (Egypt) Sláva generálů je zalévaná krví pěšáků (Itálie) Inkoust učenců přetrvá déle než krev mučedníků (Irsko)

KREV V MÝTECH A UMĚNÍ

Téma v jejich image přinesla doba romantismu, kdy se znudění aristokraté scházeli na zámcích a bavili se navzájem vyprávěním strašidelných historek, které byly jen hodně chatrně zamaskovanou lehkou pornografií s tehdy zapovězenou homosexuální tematikou. Tak se zrodila krásná hraběnka Carmilla, která si s oblibou pochutnávala na bledých šlechtičnách. Její protějšek Lestat de Lioncourt zase rád kousal do krku mužné aristokraty a jeho filmové ztvárnění tím pádem přineslo Tomu Cruisovi vítanou příležitost chovat se alespoň před kamerou přirozeně (podle mnohých kritiků šlo o jeho zdaleka nejpřesvědčivější herecký výkon vůbec). Bram Stoker v Draculovi zase přinesl možnost poměřit se se zdánlivě neporazitelným protivníkem, a vydláždil tak cestu plejádě lovců upírů Van Helsinga přes Bladea, japonského člověko-upíra jménem D. až po puberťačku Buffy.

Američtí indiáni používali krev jako vysoce trvanlivou barvu.  Upírky můžou být i půvabné.

Krev se dědí, charakter se získává (Jižní Amerika) PRAVÍ UPÍŘI Jedním z nejslavnějších „pravých upírů“ byla hraběnka Elizabeth Bathoryová (1560–1614), která byla obviňována z pojídání masa mladých dívek, jejich mučení a koupání se v jejich krvi, což jí mělo zajistit věčné mládí. Podle všech dostupných zdrojů byla velmi atraktivní ženou. Dalším pověstným upírem byl markýz Gilles de Retz, údajný milenec Johanky z Arku, který později propadl ďáblu a podle vlastního přiznání zabil několik set malých dětí. Přestože šlo o velkého válečníka a maršála Francie, nakonec byl pověšen.

V poslední době se z nestvůr plížících se temnými kouty hřbitovů stali bledí, láskou a emocemi zmítaní metrosexuálové v kožených kalhotách křižující noční město ve sportovním kabrioletu. Přitom si ponechali všechny obdivuhodné vlastnosti svého rodu – obrovskou sílu, uhrančivý pohled a zářivý úsměv (ve Stmívání jim ještě přidali pleť blyštící se po diamantech, což už je úplný úlet, ale emo dětem se to patrně líbí). Jestli to takhle půjde dál, karta se úplně převrátí a naše děti si budou číst příběhy o hrdinných upírech, kteří bojují proti zlým, česnekem páchnoucím lidem. Přestože upíři i zombie patří všeobecně do kategorie „nemrtvých“, jsou mezi nimi rozdíly v závislosti na tom, odkud mýtus o nich pochází. Zombie má tendenci mít nižší IQ než upír, dává přednost mozkům a masu před lidskou krví, je imunní vůči česneku a nejspíše bude mít i odraz v zrcadle. Zombie mají původ v africké mytologii, kvůli hnijícím svalům se pohybují pomaleji, mohou vstoupit do kostela a nemusí se nutně obávat slunečních paprsků.

<

VYMYŠLENÍ UPÍŘI V původních vyprávěních šlo o děsivé démony, na které se svádělo snad všechno od epidemie neštovic až po špatnou dojivost skotu. Zlom

ČiliChili | 09 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

31

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.