Page 25

Téma CO NÁS NA KRVI TAK FASCINUJE?

zpracování plazmy samozřejmě umožňuje riziko případných infekcí eliminovat, ale musíme mít na paměti, že opatření se podnikají proti známým infekcím. Jenže třeba v 80. letech se desetitisíce pacientů nakazily krví infikovanou virem HIV, který byl tehdy neznámý. Navíc – placená plazmaferéza se rozvíjí bez ohledu na potřeby transfuzních stanic, takže hrozí situace, kdy se bude odebírat mnoho plazmy pro průmyslové zpracování, a v nemocnicích bude přitom nedostatek transfuzních přípravků k léčbě našich pacientů.

Jeden z programů, které používáme, se jmenuje Vampýr... 

Je Česká republika krvesoběstačná? V současné době ano. Červené krvinky a plazmu pokrýváme víceméně stoprocentně z krve z dobrovolných odběrů, krevní destičky zhruba z poloviny. Přípravky ovšem nevydrží dlouho. Červené krvinky šest neděl, krevní destičky ale jen pět dní. Proto je pro nás důležité, aby k nám dárci chodili a chodili pravidelně.

z jejích variant, jsou chudokrevní, bledí, nedostatečně vyvinuté krevní barvivo se jim ukládá v kůži, která je citlivá na světlo a fosforeskuje, v ultrafialovém světle jim dokonce světélkují zuby. Kvůli alergii na sluneční záření se jim často deformují nejvíce citlivé části těla, tedy uši, lícní kosti a nos. Proto se chrání před světlem a ven chodí raději v noci. Navíc je nemoc dědičná, takže se táhne v celých rodinách. A v určitých případech nemocným prospívá, když chybějící krevní barvivo přijmou odjinud, například i konzumací krve.

Jak je to s krví jako energetickou zásobárnou? Kdyby se někdo rozhodl stát se upírem, uživil by se jenom krví? Já si myslím, že ne. Vezměte si, že energetickou ztrátu po odběru zhruba půl litru krve nahradí dárci jedna svačina. Živit se čistě jen krví je stejně efektivní jako živit se čistě jen mlékem. V několika filmech z poslední doby se objevily hypotézy, že transfuzní stanice a krevní banky vlastní upíři. Je to pravda? Není, ale upírská tematika je v naší branži velmi oblíbená. Mezi dárci se nám přezdívá upíři, jeden z programů, které používáme, se jmenuje Vampýr, výrobci transfuzního materiálu používají upírské motivy a tak dále. Upíři jsou ovšem z hematologického hlediska zajímaví i jinak. Existuje například velmi vzácná vrozená porucha tvorby krevního barviva, která se jmenuje porfýrie. Lidi, kteří trpí jednou

Krev je tajemná tekutina, spojená s životem i smrtí. Přenáší kyslík a živiny, vylučuje odpadní látky, zajišťuje přenos informací, podílí se na obranyschopnosti organismu. Lidi odjakživa tyhle její vlastnosti tušili, i když její pravé funkce pochopili poměrně nedávno. Krev je také velmi dobře dostupný materiál ke zkoumání lidského těla. Řada medicínských výzkumů buněčných struktur byla prováděna právě na krvi, protože získat vzorky buněk odjinud z těla bylo nepoměrně složitější. Většina informací, které máme o buňce, má počátky právě v krvi.

To zní velmi podezřele. Setkal jste se někdy s takovým případem? Ne, ta choroba je velmi vzácná a je popsáno jen velmi málo případů. Kolega ji ale zkoumal na laboratorních krysách a tehdy jsem mu navrhoval, aby je zkusil krmit česnekem. Myslím ale, že k tomu pokusu nakonec nedošlo.

<

ZAJÍMAVOSTI O KRVI V Paraguayi jsou souboje legální, pokud jsou oba účastníci registrovaní dárcové krve. Ženy mají v těle průměrně 4,5 litru krve, muži 5,6 litru. Každou vteřinu zemřou v těle dva miliony červených krvinek. Průměrná krvinka žije 120 dní. Lidské ledviny pročistí 1500 litrů krve za den. Dárcovství půl litru krve může zachránit až 4 lidské životy. Celkově se krev z jednoho darování může dostat až do 10 různých těl.

ČiliChili | 09 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

25

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you