Page 23

Téma srážlivosti krve. Jedna z nich, pojmenovaná drakulin, je nejlepším antikoagulanciem, které lidstvo dosud objevilo. Jeho průmyslově vyráběné deriváty se testují jako lék pro pacienty s mrtvicí. Upíři krev nesají, pouze ji olizují, jak rána krvácí. Kvůli činnosti jejich protisrážlivých slin rány často krvácejí dlouho poté, co se netopýr nasytil. Protože krev obsahuje velké množství bílkovin a vody, ale téměř žádné kalorie, na jedno posezení vypije upír velké množství krve. Často až 50 gramů, přičemž sám váží UPÍŘÍ NETOPÝŘI obvykle 20–30 gramů. Po nasyNetopýři jsou jediní savci, kteří umějí létat. cení tedy velmi ztěžkne, není Upíří netopýři mají navíc ještě jednu, mnohem schopen vzlétnout a musí se zajímavější zvláštnost – jsou to jediní savci, kteří domů vrátit po svých. Počáteční se živí výhradně krví. Upíři žijí v Jižní a Střední úsek žaludku upíra, zvaný česlo, Americe. Nejznámější a nejrozšířenější z nich, mají tato zvířátka prodloužený až upír obecný, konzumuje na rozdíl od svých na 150 % délky svého těla, příbuzných krev pouze savců. Proslulí netopýři spí a díky tomu mohou vyvrhovat během dne v totální tmě, visíce, vzhůru nohama zkonzumovanou krev a krmit svá ze stropů jeskyní. Obvykle se sdružují v koloniích mláďata. Ta se do tří měsíců věku čítajících okolo stovky jedinců, ale sem tam se živí mateřským mlékem a jsou objeví i skupina o 1000 i více zvířatech. Během pevně přichycena k tělu matky. jednoho roku 100členná netopýří kolonie vypije Později se pouštějí a přecházejí krev z 25 krav. Uprostřed hluboké noci se upíři na krev. Také když se některému vydávají na lov. Spící koně a dobytek jsou jejich jedinci z upíří kolonie nepodaří obvyklou kořistí, ale jsou známy i případy vysávání najít hostitele, ostatní ho nakrmí. člověka. Upír konzumuje krev své oběti asi 30 minut. Jedno napití neohrožuje život jeho hostiŽRALOK tele, ale kousance mohou vyvolat ošklivé infekce je schopný rozlišit jednu a nemoci. Upíří netopýři útočí ze země. Přistanou jednotku krve ve 100 milionech v blízkosti oběti a dojdou k ní pěšky. Jejich zuby jednotek vody jsou kvůli tekuté stravě téměř zakrnělé, ale řezáky, které jim zbyly, jsou superostré. Každý upír je vybaven teplotním senzorem, který mu umožňuje najít místo, kde krev oběti proudí těsně pod kůží. Jeho sliny obsahují speciální látky, které zabraňují

KOMU KREV NEJEDE 1 Muslimové Konzumaci krve zakazuje Korán. Při přípravě masa se postupuje obdobně jako u židovského košer řeznictví, jen tomu říkají halal. Krev považují obecně za nečistou. Nejenže se nesmí jíst, ale po každém znečištění krví musí muslim projít rituální očistou. 2 Židé Odstraňují krev z masa důkladným solením a vymýváním. Důvodem je citát z Tóry, který praví, že v krvi tkví život bytosti. 3 Ortodoxní křesťané a Svědci Jehovovi Dodnes dodržují zákaz požívání krve, který byl vyhlášen na Jeruzalémském koncilu někdy v roce 50.

<

1. Prvními oběťmi obvinění z pití krve byli raní křesťané. Jejich římští pronásledovatelé rozhlašovali, že při přijímání těla a krve Kristovy (hostie a víno) opravdu jedí maso a pijí krev rituálně zabitých dětí. Později to byli sami křesťané, kdo podobná obvinění obracel především proti židům.

ČiliChili | 09 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

2. V 1. století n. l. Řek Apion obvinil židy, že obětují zajaté Řeky v Šalamounově chrámu a pijí jejich krev. 3. Ve středověké Anglii vedlo obvinění z rituální vraždy mladého chlapce k rozsáhlým pogromům. V roce 1290 byli kvůli nim židé vyhnáni z Anglie a směli se vrátit až v roce 1655.

4. Údajné oběti rituálních vražd byly často kanonizovány jako mučedníci. Innsbrucký biskup zakázal kult dětského mučedníka Anderla von Rina až v roce 1996. V Bělorusku uctívají Gavriila Belostokského dodnes a státní televize ještě v roce 1997 uvedla film, ve kterém dokazuje, že obvinění proti židům byla oprávněná.

5. U nás je nejznámější aféra z roku 1899, proslulá jako hilsneriáda. Leopold Hilsner byl obviněn z rituální vraždy Anežky Hrůzové a odsouzen na základě pochybných důkazů k smrti. Na jeho obranu vystoupil budoucí prezident Tomáš Masaryk a Hilsner byl nakonec omilostněn. Skutečné vrahy nikdy nikdo nevypátral

a Masaryk musel dlouho čelit útokům ze strany médií. 6. Mezi nejčerstvější případy patří snaha 20 ruských poslanců zakázat zákonem všechny židovské organizace v Rusku. Jako důvod mimo jiné uvedli jejich „nekřesťanskost a nehumánnost a praktiky sahající až po rituální vraždy“.

23

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.

2010 | 09 | Čilichili: Krev  

Co to skrz nás vlastně teče.