Page 67

Jestli Robin Hood opravdu žil, to se dodnes neví. Pokud ano, tak to podle nejstarších legend bylo v oblasti, kde se dnes nachází hrabství Jižní Yorkshire (sousedící s Nottinghampshirem). Richard Lví srdce, kterému byl věrný a jehož zlovolný bratr John ho vlastně přivedl na stezku zločinu, byl v té době již nejméně sto let mrtvý. Nejstarší dochované prameny totiž situují příběh do 13. století a jako krále Anglie jmenují Edwarda (zřejmě I.). Ten mu údajně udělil královský pardon a Robina propustil. Nižší šlechtický původ Robinovi přiklepli autoři až v 16. století. Podle původních zdrojů byl zemědělcem, nikoliv však nevolníkem. Proto také mohl nosit meč. Rytířem z Huntingdonu, jak se dodnes občas uvádí, zřejmě nebyl. A životní podmínky a nespravedlivě vysoké daně nevolníků mu pravděpodobně byly ukradené. Jeho typicky zelený oděv s kapucí klidně mohl být také šarlatový a od něj mohlo pocházet i jméno Robin (anglicky červenka obecná). Hoodovo gentlemanství je také výplodem romantických myslí pozdějších autorů. V baladě Robin Hood a mnich se zbojníkův charakter jeví jako výbušný a násilnický. Například napadne Malého Johna prostě proto, že byl lepší ve střelecké soutěži. Žádný z originálních pramenů nehovoří o tom, že by dával cokoliv chudým.

ČiliChili | 08 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Umyl se dvakrát za život

Pokud byl Robin Hood průměrným středověkým britským mužem, nebyl zřejmě vyšší než 170 cm, byl spíš hubený než svalovec, s výrazně vyvinutou dolní čelistí (strava byla tehdy poněkud tužší). Mýdlo, šampon, nůžky na nehty ani holiče neznal. Jako ostatní lidé své doby by byl pokryt vrstvou špíny a hostil kolonie blech a vší. Jak často se mohl mýt, záleželo na tom, jaký byl jeho skutečný společenský status. Průměrný šlechtic se tehdy koupal několikrát do roka, obyčejní lidé jen dvakrát za život – při narození a smrti. Také se zřejmě honosil artritidou a kruhy pod očima z konstantního nedostatku odpočinku. Nejstarší středověké příběhy o Robinu Hoodovi nezmiňují žádnou ženskou společnost. K jeho spíše brutálnímu charakteru by se ani nehodila. Marion byla pravděpodobně původně spjata s květnovými oslavami May Day, kam zřejmě doputovala z francouzské mytologie. Zde se vyskytuje postava pastýřky Marion a jejího milého Robina (nikoliv Hooda). Obě postavy se symbolicky spojily až ve 14. století a kromě shody jmen na tom mohla mít podíl také údajná slabost Robina Hooda pro Pannu Marii.

S původem odvážné dámy je to také složité, někdy je považována za šlechtičnu, jindy za pohanskou dívku. Někdy je její rodokmen saský, jindy normanský. Jednou je královou sestřenicí, jindy dcerou bývalého šerifa. V Disneyho adaptaci je dokonce neteří krále Lví srdce, přestože on je lev a ona liška, a i když žije na hradě Nottinghamu, nikdo se k ní nechová jako ke šlechtičně. Vzhledem k tomu, že tehdejší šlechtičny se obvykle vdávaly ve věku kolem deseti let, nabízí se spekulace, že byla spíše prostou dívkou. Ještě o něco hůře je na tom šerif z Nottinghamu. Nikdo takový totiž ve zbojníkově době neexistoval. Úřad králova zástupce v hrabství vznikl až v roce 1449. A pak se v tom vyznejte.

<

67

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.