Page 62

Remix OHNIVÁ VODA Z KOTLÍKU Firewater jsou z New Yorku a v jejich hudbě je to znát. Najdete v ní snad všechny národy, které se v tomhle multikulti stánku vyskytují. Ale nejde o žádnou batikovanou estrádu, ale o ostrou rockovou kapelu, která jednou využije balkánské dechy, jindy indické bubeníky a občas třeba i mexickou bandu. Firewater se nebojí použít cokoli, a navíc umí napsat parádní hity. Frontman Tod A zní chvílemi jako Tom Waits skřehotající do tradičních židovských dechů, ostrý punkový nápřah může připomenout i souputníky z NY Gogol Bordello, kterým Firewater tak trochu prošlapali cestu. Čtvrtého srpna ve strahovské Sedmičce.

Doporučujeme, co jsme sami prubli a dostalo nás do kolen. Anebo čemu věříme, že se povede a dostane do kolen vás. Kašleme na novinky z posledního týdne, tohle prostě bude stát za to pořád. Text: Michal Pařízek, Jakub König, Filip Horáček, Barbora Klárová Foto: Profimedia, archiv

CONANŮV BRÁCHA

DETEKTIVKA PRO INTOŠE Skandinávské detektivky jsou v kurzu. Pokud se vám ale příčí, že by vás, intoše, nachytali pod slunečníkem s nějakým Larssonem, zkuste novou knížku Mikaela Niemiho Muž, který zemřel jako losos. Na začátku je samozřejmě vražda, ale pak už se vše točí kolem jazyka, dialektů a identity. Parádně se to čte, a i pokud zrovna nejste intoši, pořád je to dobrá detektivka.

62

Solomona Kanea vymyslel Robert E. Howard, autor příběhů slavného Conana. Kane patří mezi fantasy klasiku, napravený hříšník prochází coby puritánský mnich světem a řeší problémy ostatních, hlavně co se styků s peklem týče. Chvílemi až psychedelický zážitek přináší čerstvě vydaná kniha Solomon Kane: Ďáblův hrad. Hrůza a děs by se daly krájet. Poctivá středověká zabíjačka se skvělou kresbou a práskajícími hláškami. V červnu se do českých kin dostal i stejnojmenný film, natáčelo se u nás a v hlavní roli se představil James Purefoy (Markus Antonius z TV série Řím). Kniha je mnohem lepší, ale v letňáku vás to bude možná taky bavit.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.