Page 57

Valencie je ideální město na našlapaný prodloužený víkend. Nabízí tolik zábavy, poučení a odreagování, že vám i spánek nakonec přijde jako ztráta času. Na své si přijdou gurmáni, přírodomilci, pařmeni, sportovci i milovníci historie. Jezdí se tu závody formule 1 a taky jedna z nejuznávanějších jachtařských regat – America's Cup. A slaví se tu prakticky pořád. VODNÍ SOUD Nabitý maraton městem se dá začít na náměstí Plaza de la Virgen. Když přiletíte včas, tak ve čtvrtek v poledne můžete být svědky tzv. Tribunalu de las Aquas, Vodního soudu. Soudci v černých hábitech tu řeší už od maurských dob týden co týden stížnosti na zavlažovací systém. Ten slouží k pěstování rýže, které má v okolí tradici. Soud je údajně jednou z nejstarších demokratických institucí na světě. Vše se řeší ústně, nevedou se zápisy. Dnes už není moc sporů, a tak soudci většinou jen zasednou a zase se rozejdou. ŽALUDEČNÍ ORGIE Gurmáni si ve Valencii rozhodně neodpočinou. Je tu tolik věcí k ochutnání, že to zavání žaludečním kolapsem. Především se tu zrodila tradiční paella. Nejlepší kousky vám připraví na městské pláži Playa Levante či na pláži Malvarrosa. No a od jídla je jen kousek k pití. Španělé jsou ochotní a schopní slavit až do úplného zblbnutí, a tím nemyslím nic špatného. Skvělé víno seženete ve všech restauracích, stejně jako nápoj zvaný horchata – místní specialitu připravenou z jedlého šafránu. Skončit můžete u nápoje zvaného aqua de Valencia. Pozor, s vodou nemá moc co do činění, jde o alkoholický koktejl. Ale i na ranní nevolnost po propařené noci ve Valencii myslí. Horkou čokoládu s churros, smaženými těstovými tyčinkami, dostanete v každé kavárně.

<

ČiliChili | 08 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

Madrid Valencie

Nic

Vařila myšička paelličku

Novej barák

Starej barák

PRO MILOVNÍKY UMĚNÍ A ARCHITEKTURY Hieronymus Bosch, El Greco, Goya – to jsou jen některá jména autorů, jejichž díla jsou obsažena v Museu de Belles Artes, které disponuje jednou z nejlepších všeobecných sbírek ve Španělsku. Nápaditou a překvapivou moderní architekturu zase reprezentuje komplex La Ciudad de las Artes y las Ciencias – tedy Město umění a věd. Při pohledu na budovy architekta Santiaga Calatravy, který se nechal inspirovat přírodou, se vám často zatají dech.

PRO RODINU

PRO PARTU

Rodinným výletům je Valencie opravdu nakloněna. Především je tu nádherný Biopark s africkými zvířaty, která nejsou v klecích, ale jsou oddělena od návštěvníků tak, že to skoro není vidět. S většími dětmi se můžete projet na bicyklu vyschlým korytem řeky Rio del Turía od Bioparku až k jednomu z největších akvárií na světě – Parque Oceánografico. Řeka Rio del Turía byla po povodních v minulém století odkloněna a v jejím korytě je dnes relaxační zóna města. Je v ní spousta parků, hřišť, jezírek a kaváren. A pokud chcete děti naučit navštěvovat muzea, pak rozhodně nevynechejte Museo de Historia de Valencia – je to skvělá interaktivní expozice.

Ve Valencii je veselo. Při tahu po právě těch vám sympatických místních podnicích nevynechejte starou čtvrť Barrio del Carmen, která si díky spletitým uličkám zachovává stále jakousi tajemnou atmosféru. Najdete ji mezi korytem řeky Rio Turía a tržištěm Mercado Central. Přímo naproti této skvělé tržnici je další skvost Valencie, tzv. Hedvábná burza se štíhlými točitými sloupy a nádhernou klenbou. Místo chráněné UNESCO. Takže při ochutnávání místních specialit bude i na co koukat.

57

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.