Page 54

Letem světem

Trochu Evropa, trochu Orient

CO SI DÁT K JÍDLU Kebab. A nemusíte se bát, že je to něco, co jste už stokrát ochutnali. V Turecku má mnoho variant. Takže se můžete pustit do kebabu doplněného plochým chlebem a jogurtem – iskender kebab, nebo zkuste arabský adana kebab. Ti otrlejší se mohou dočkat třeba byčích žláz – koc yumurtasi. Milovníci sladkého by měli určitě zkusit baklavu – ořechový koláč nasáklý sirupem.

54

SPORTOVCI ZA MŘÍŽEMI Na závěr povídání o Istanbulu není třeba mluvit o prodavačích zlata, kterých jsou na asijské straně města celé ulice. S čističi bot se setkáte také leckde po světě. Kdekoliv jinde v Turecku vás patrně čeká i návštěva výrobny koberců, kovotepců anebo dalších tradičních řemeslníků. O tom všem se dočtete jinde. Já vám povím, co můžete zažít na pláži u Marmarského moře. Poslední noc v Istanbulu jsem tam chtěl romanticky přespat. Auto jsem zaparkoval u jednoho místního sportovního klubu, a dokonce se po celodenním trmácení vnutil do sprchy. Stálo mě to jedno plzeňské pivo pro recepčního. Očištěn jsem si sedl na karimatku v parku na pobřeží a čekal, až nastane noční klid. Byla neděle večer a já myslel, že do půlnoci bude park prázdný. Chyba lávky. Promenádu sice pomalu opouštěly turecké rodiny po svátečním pikniku a postupně i roty uklízečů. Hluk ale

vůbec nepřestával. Naopak sílil. Ozýval se z jakési obří klece. Přišel jsem blíž. Nebyla to jedna, ale hned čtyři klece a v každé z nich bylo malé fotbalové hřiště, hráči a spousta diváků. Obří halogenová světla mířila na travnatou plochu a probíhal tu zápas za zápasem až do čtyř hodin ráno. Publikum odměnilo každou akci, neřku-li gól, bujarým pokřikem, který se rozléhal po celé pláži. A tak jsem zjistil, že ten pravý fotbal se v Istanbulu hraje v noci, na pláži a v klecovém hřišti. Co by na to asi řekla Joanne Rowlingová?

<

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you