Page 53

Letem světem

Takhle vypadá osvícenec

Vodní moře. V pozadí lidské moře

MEGA BAZAR A teď to nejdůležitější. Všechny předchozí atrakce si můžete odpustit, ale být v Istanbulu a nenavštívit velký bazar by znamenalo minout na městě to nejdůležitější. Největší krytý bazar na světě je neuvěřitelně hlučným mraveništěm, kde seženete cokoliv. Stojí tu už od roku 1461, kdy se tu překládalo zboží z Hedvábné stezky a putovalo dál do Evropy. Ztratit se v téhle spleti desítek ulic, uliček a zákoutí není žádný problém, a to ani ve všední dny, kdy není tržnice přeplněna místními zákazníky. Já se zamotal během chvilky a asi až po třech hodinách jsem se vynořil na nádraží Sirkeci – místě, kde byla kdysi konečná stanice legendárního Orient Expresu. Bazar mne uchvátil. Mají tu vše od melounů, čaje, zmrzliny, masa, koření přes šroubky, matičky, kladiva, boty, oblečení až po stříbro a zlato. Kdybych chtěl koupit lokomotivu, některý z prodejců by se ji určitě aspoň pokusil sehnat. A to vše za ceny, které se dají, tedy spíš musí upravit smlouváním. Když si totiž od Turka koupíte něco za peníze, o které si řekne na úvod, trochu ho naštvete. Neumožníte mu, aby vám předvedl celé své obchodnické umění.

>

ČiliChili | 08 | 2010 cilicili.cz | facebook.com/cilichili

CO SI PŘIVÉZT

Sukně ze slunečníku

KDE BYDLET Sehnat ubytování v Istanbulu není nic složitého. Nabídka je široká od přespání na některé ze střech přímo v centru přes levné guesthousy až po luxusní hotely. Pokud jde o atmosféru, pak se rozhodně vyplatí zůstat v centru. Určitě si ale pokoj prohlédněte ještě předtím, než se dohodnete na ceně. Cena a kvalita bydlení tady spolu často nesouvisí.

Z Istanbulu si můžete přitáhnout řadu exotických věcí. Řada z nich je krásných, originálních a opravdu ručně vyráběných. Pěkná konvička či kobereček by mohly vašemu interiéru slušet. Atmosféru exotiky můžete pro přátele navodit třeba i zapálením opravdické turecké vodní dýmky. CO NEDĚLAT V muslimské zemi je třeba dodržovat jistá pravidla, která se Evropanovi mohou zdát zbytečná, ale věřící v Turecku může jejich nedodržení urazit. Při vstupu do mešity je třeba se zout. Ženy si tu musí zakrýt hlavu. Všichni by měli mít na posvátném místě schované nohy – dlouhé nohavice u kalhot – a také ramena. K jejich zakrytí se dá většinou u velkých mešit půjčit látka kolem ramen.

53

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.