Page 32

Téma

Nechcete slyšet to dobré Evropských názorů na Afriku je všude slyšet dost. Radši jsme se na rozdíly mezi jejich kontinentem a Evropou zeptali Afričanů.

JOSÉ PINA 24 LET, ANGOLA V Praze je dva roky a studuje zemědělskou fakultu, obor tropů a subtropů. Až dostuduje, chce se do Angoly vrátit. První věc, která mě ohromila, když jsem přijel, byly moderní budovy a úplně jiný charakter města než u nás. To se mi moc líbilo. Velký rozdíl je ale v lidech. Když to porovnám s Angolany, Češi jsou uzavření a odtažití. Jsou přátelští, když jsou opilí, to jako by ztratili zábrany. Najednou jsou plní zájmu a chtějí se bavit. Ale jinak si drží odstup. U nás jsou lidi přátelštější a každému rádi pomůžou. Další rozdíl je, že stejně staré ženy ve středním věku u nás vypadají mnohem hůř. Myslím tím, že vypadají starší, než jsou. Je to dáno tím, že mnoho žen u vás fyzicky nepracuje. U nás naopak hodně a je to na nich znát.

U nás neuvidíš chlapa u plotny 

Jeden můj český kamarád se mě ptal, jestli vím, jak vypadá televize nebo jestli máme asfaltové silnice. U nás ale není pravěk! Evropané mají dojem, že jsme strašně chudí a žijeme ve špatných podmínkách. Nemůžete se přece o Africe vyjadřovat v tak všeobecném měřítku. Každá země je jiná. V Africe jsou i bohaté a moderní země. Znáte jen obrázky z televize, které jsou většinou o tom, jak je Afrika chudá a jak jsou děti hladové a sedají na ně mouchy. Když ji pak člověk vidí na vlastní oči, nestačí se divit, že Afrika má i jiné tváře.

<

32

z JAR o Západoevropanech není příliš přívětivé. Většina z nich, včetně mě, si myslí, že Západoevropané, v mém případě Britové, jsou líní a demotivovaní, protože můžou mít v životě všechno, a navíc příliš snadno ve srovnání s tím, jak obtížné je dosáhnout čehokoliv v Jižní Africe. Podle mého jsou snadno manipulovaJEREMIAH JAMESON PETERSON, telní a udělají cokoli, aby JIŽNÍ AFRIKA dosáhli svého. Hlavně Od roku 2004 žije ve Velké Británii. Vystudoval peněz a vlastního prouniverzitu, je ženatý a dokončuje testy potřebné spěchu. Mají sklony být pro vstup do britské armády. Do Evropy se přenarcističtí díky stovkám stěhoval z ekonomických důvodů. let života v kapitalismu, Lidé v Evropě mají sklony si myslet, kterému přinášely řadu že Afričani jsou pomalé, líné a zpátečvýhod kolonie. nické opice z džungle. Krutí, necivilizovaní, jenom černí, zkorumpovaní a mají AIDS nebo jiné podobné nemoci. Naším jediným zájmem je krást bílým jejich věci. Mně osobně to přijde k smíchu. Na druhou stranu ani mínění lidí

<

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.

2010 | 08 | Čilichili: Afrika  

Zblízka vypadá Afrika trochu jinak než z dálky.